Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Ivo Valenta, byznys kam se podíváš. Kromě hazardu je senátor také králem nemovitostí

Ivo Valenta, byznys kam se podíváš. Kromě hazardu je senátor také králem nemovitostí
Senátor a podnikatel vlastní prostřednictvím svých firem desítky budov a bytů a stovky parcel v Česku | zdroj: Profimedia

Senátor a zakladatel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta vlastní prostřednictvím svých firem přes 140 budov, 37 bytů a přes 500 parcel po celém Česku. Majetky koncentruje hlavně na Slovácku a Valašsku, kde odstartoval svou politickou kariéru.

Majitel sázkové společnosti Synot Ivo Valenta byl – pokud jde o přiznané vedlejší příjmy – loni nejúspěšnějším členem horní komory.

Vedle senátorského platu vydělal i dalších 2,55 miliardy korun. Vyplývá to z přiznání o vedlejších činnostech, příjmech, nově nabytém majetku i dluzích, které jsou zákonodárci, stejně jako členové vlády, povinni každoročně předkládat za uplynulý kalendářní rok do konce června.

Valenta, který je touto částkou mezi politiky rekordmanem, uvedl, že loni získal z prodeje cenných papírů 2,3 miliardy korun, 242 milionů činil příjem z držby cenných papírů, úroky z účtů mu vynesly 452 tisíc.

Další téměř čtyři miliony si připsal na své konto díky pronájmu nemovitostí a tři miliony byly příjmem z postoupené pohledávky.

Senátor rovněž uvedl, že darem dostal "soubor movitých věcí" v ceně nad pět milionů korun. Na druhou stranu splácí úvěr, který na konci loňského roku činil 245 milionů. Loni si pořídil cenné papíry bankovních institucí za 326 miliónů.

HlídacíPes.org se na Valentovo podnikání podával důkladněji. Do čeho král hazardů především investuje?

Z Monaka do Zlína 

Osmnáct let žil v Monaku, přesto to Ivo Valentu vždy táhlo na Zlínsko. Tam se také formálně kvůli vstupu do politiky přestěhoval a má zde oficiální trvalé bydliště.

Právě v okolí Zlína a Uherského Hradiště Valenta koncentruje své nemovité majetky. Formálně sice jako fyzická osoba nevlastní v Česku zhola nic, veškeré nemovitosti jsou ale psány na jeho společnost Synot Real Estate.

Valentovo portfoilo má široký záběr od heren na sídlišti, přes hotely v centru města, až po luxusní vily nebo třeba skiareál či fotbalový stadion.

A jak HlídacíPes.org před časem upozornil, do výčtu aktivit hazardního magnáta by měl přibýt další segment podnikání – Valenta plánuje založit ve Zlíně vlastní školu a školku.

Wellness Slovácko

Právě Zlín je teď místem, kde má senátor po návratu z Monaka trvalé bydliště. Letos chce jím financovaná strana Soukromníků jít do sněmovních voleb ve spojení s ODS.

A pro Občanské demokraty se zdá být toto spojení výhodné především z finančního hlediska. Valenta dal loni ODS 10 milionů korun, letos už z transparentního účtu Soukromníků odešly na společnou kampaň tři miliony.

Na okraji Zlína si vedle zrekonstruované starší rohové vily nechal postavit ještě luxusní moderní dům s plochou střechou, který je s vilou propojený.

Další luxusní vilu pak vlastní na druhém konci města, v centru patří Valentovi obchodní dům nebo například byt v bytovce. Tyto nemovitosti získal Valenta v rámci dražby majetku bývalého hokejového brankáře Romana Čechmánka.

Tehdy v roce 2015 získal v dražebním balíku za 25,6 milionu korun ještě byt v apartmánovém domě Lara u golfového hřiště v Čeladné nebo dům a rozestavěnou bytovku v centru Holešova a podíl na pozemcích u Uherského Hradiště.

Ve Zlíně má Valentova společnost také prodejnu luxusních vozů BMW.

Řadu nemovitostí ale vlastní především v Uherském Hradišti – v obvodu, za který byl v roce 2014 zvolen senátorem.

V centru města má dva hotely a pasáž Slunce, kde také sídlí Valentova regionální kancelář. Patří mu rovněž místní tržnice či zábavní bar. Další hotel a rozlehlý sportovní areál Širůch s fotbalovými a tenisovými hřišti pak vlastní v nedalekém Starém Městě.

Tamní obyvatelé často žertují, že za chvíli si Valenta koupí celé Uherské Hradiště. Nicméně koncentrace Valentova majetku je vysoká také ve Velkých Karlovicích, kde vlastní skiareál Kyčerka s devíti vleky a stylovou hospodou pro 150 lidí.

Kromě sportovního areálu provozuje Synot také grandhotel Tatra s wellness službami. Nabízí také ubytování v jedenácti stylových valašských chalupách, ke kterým byla v roce 2014 za peníze Synotu postavena na návrh Valentova dvojčete Miroslava nová dřevěná kaple sv. Huberta.

Herny a bary 

Zatímco v rodném Slovácku investuje Valenta hlavně do ubytovacích služeb a soukromých domů, mimo region vlastní často herny, bary a obyčejné hospody.

Například v severočeské Mimoni mu patří tamní sportbar, v Ostravě-Hrabůvce má hernu na tamním sídlišti, v obci Spytihněv hospodu, v Opavě pak dům na náměstí s hernou Club Synot v přízemí.

Své budovy má často označeny reklamou na herní společnost Synot, tak tomu je například i na budovách v pražské Sokolovské ulici, kde má správce nemovitostí holdingu své sídlo. V Praze vlastní pak už pouze jednu budovu – dům v Revoluční ulici, kde pronajímá kanceláře.

Mapa nemovitostí vlastněných společností Synot Real Estate 

Napsala Eliška Hradilková-Bártová

Zdroje: