Dnes je sobota 22. června 2024., Svátek má Pavla
Počasí dnes 23°C Dešťové přeháňky

Írán je technicky schopen vyrobit jadernou bombu, tvrdí Chameneího poradce

Írán je technicky schopen vyrobit jadernou bombu, tvrdí Chameneího poradce
Sobotní protiamerické protesty v Teheránu | zdroj: Profimedia

Írán je technicky schopen vyrobit jadernou bombu, musí se ale teprve rozhodnout, zda ji sestrojí. Stanici Al-Džazíra to řekl vysoce postavený poradce íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.

„Během několika dní jsme dokázali obohatit uran až na 60 procent a snadno vyrobíme i uran obohacený na 90 procent,“ uvedl poradce Kamál Charrazí. „Írán má technické prostředky k výrobě jaderné bomby, ale Írán se zatím nerozhodl ji vyrobit,“ dodal.

Západní mocnosti se obávají, že Írán usiluje o výrobu jaderné bomby. Teherán ovšem tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům.

Ve Vídni se od loňska konají mezinárodní jednání, jejichž cílem je obnovit dohodu o íránském jaderném programu z roku 2015. Írán ji přestal dodržovat, když od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily proti němu sankce. Dohoda výměnou za zpomalení íránského programu rušila dřívější mezinárodní sankce proti Teheránu. Írán tvrdí, že se k dohodě opět připojí, pokud Washington zruší sankce.

Charrazí dále uvedl, že Teherán nevyslyší požadavky Západu a jeho regionálních spojenců a nikdy nebude vyjednávat o svém raketovém programu a regionální politice.

Americký prezident Joe Biden na summitu zemí Perského zálivu v sobotu prohlásil, že Spojené státy zůstanou aktivním a angažovaným partnerem Blízkého východu a nedopustí, aby Írán získal jaderné zbraně.

Zdroje: