Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Hygiena kovbojů: Realita byla na hony vzdálená filmům

Hygiena kovbojů: Realita byla na hony vzdálená filmům
Uhlídat obří stádo dobytka byl kumšt | zdroj: Profimedia

Westernoví kovbojové jsou často perfektně oholeni nebo mají vousy alespoň upravené tak, že by jim záviděl kdejaký současník. Ti skuteční byli nevyspalí, propocení, obalení prachem, zarostlí a páchnoucí hnojem. Jak si během své cesty po Divokém západě poradili s hygienou? 

Jsme tak zblblí z idealizovaných kovbojek, že nám často nedochází, jaká vlastně byla práce kovbojů. Ano, mohli posedávat v baru a užívat si s prostitutkami, ale za tvrdě vydělané peníze.

Jedno stádo měli na starosti zpravidla deset až dvacet honáků - kovbojů. Při představě dnešních stád krav se to může zdát hodně, ale ve finále vycházel na jednoho muže zhruba 250 krav. A to už není žádná legrace, zvlášť, když cesta trvala průměrně dva měsíce.

Práce to byla mimořádně náročná, drsná a špinavá. Ale taky dobře placená. Většina honáků se tak rekrutovala z mladých mužů bez závazků.

Vždy připraven

Nebezpečná byla už samotná pouť, stačila jedna bouře, která rozvodnila řeku, a kovbojové museli měnit trasu a dobytek vést mnohdy nebezpečnější cestou. Ostatně dobytek sám o sobě byl asi největší riziko. Jak víme, krávy jsou poměrně lekavé a nahánět splašený dobytek dohromady a uklidnit ho v černočerné tmě není zrovna to, po čem toužíte.

Z podobných nočních "výletů" si kovbojové často odnášeli zranění a občas některý z nich i zemřel. Jindy se pro změnu splašil kůň a jezdce shodil, a to nemluvíme o loupežích (ať už pokusech nebo úspěšných) dobytka. To vše daleko od civilizace, v horách, pouštích, bez doktora…

Aby obrovská stáda kovbojové uhlídali bez úhony dobytku i sebe, stálo je to hodně sil. Zapomeňte na dlouhé vysedávání s kytarou u ohně, vyčerpaní večer složili hlavu do sedla a obratem usnuli – pokud tedy neměli zrovna hlídku. Museli být vždy připraveni vyrazit, aby zabránili katastrofám nebo krádežím.

Zuby počkají...

Poslední, na co tedy během zpravidla cesty mysleli, byla hygiena. Na velké koupání nebyl čas, vody bylo málo i na pití, takže se leda občas narychlo opláchli, když přecházeli řeku.

Že by jim to ale dělalo velké starosti, se asi říct nedalo. Hygienické standardy byly v té době trochu jinačí a hlavně – obalení potem, prachem, zapáchající koňským i kravským hnojem a neoholení byli během své pracovní poutě všichni.

Když v cíli v pořádku odevzdali dobytek a dostali zaplaceno, mohli si konečně užít svůj "wellness" pobyt ve městě. Pořádně se vykoupat, oholit, nakoupit čisté oblečení a pak se pořádně najíst, napít a užít si další zábavu, ať už s kartami v rukou, nebo s místními salonními dívkami.

Zdroje:
grunge.com