Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 14°C Polojasno

Horníkům snížili důchodový věk o sedm let. Nová pravidla začnou platit od října

23. 6. 2016 – 17:49 | Zpravodajství | von

Horníkům snížili důchodový věk o sedm let. Nová pravidla začnou platit od října
Čeští havíři budou moci odejít do důchodu už v 56 letech (Ilustrační snímek) | zdroj: Profimedia

Horníci z hlubinných dolů budou moci od října odcházet do penze o sedm let dříve než ostatní Češi. Nová pravidla, která podepsal ve čtvrtek prezident Miloš Zeman, umožní havířům nastoupit do důchodu zhruba v 56 letech, do předčasného o tři roky dřív.

Předseda hornických odborů Jaromír Pytlík byl se Zemanovým rozhodnutím spokojený. "Pan prezident už před rokem při návštěvě Karviné slíbil, že nebude dělat problémy. Patří mu za to dík," řekl.

Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně. Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci. Další dva roky k nim přidala Sněmovna. Senát s tím souhlasil.

Přijatým snížením se Česko podle Pytlíka přiblížilo Evropě, ale stále situace není ideální. Uvítal by, kdyby jednou byly odchody horníků do důchodu nastaveny například jako v Polsku, kde mohou do nich předčasně odejít po 25 odpracovaných letech. Že by se v nejbližší době ale o tomto začalo jednat pochybuje. "U nás není vyřešený těžký průmysl a další náročná odvětví. Až se znovu vrátíme k horníkům, je možné, že u nás už žádné hlubinné doly nebudou," dodal.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 56 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne ve 53 letech.

Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná, a z procentní části podle odpracovaných let a odvedených částek. Podle vládního návrhu by se v procentním dílu horníků nově měly odrazit všechny valorizace od roku 1996. Stanovena je ale maximální částka, pro letošek by dosáhla 13.274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Hlubinné doly jsou v ČR nyní provozovány zejména v Moravskoslezském kraji, a to v režii společnosti OKD. Těžební firma s majetkem zhruba sedm miliard korun je v insolvenci, dluží více než 17 miliard korun. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Hlubinným způsobem se dále těží i uran, a to v Rožné na Žďársku, tamní důl provozuje státní podnik Diamo. Hlubinné dobývání se pak v malé míře používá i v severních Čechách, kde společnost Severní energetická získala povolení k těžbě hnědého uhlí v bočních svazích lomu ČSA.

Předchozí článek

Bič na neplatiče alimentů? Bezzubý stát si s tím neví rady, zálohové výživné je jen náplast

Následující článek

Hlavní hrozby jsou Rusko, rozvrácené státy a terorismus, říká vojenský šéf NATO Petr Pavel