Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -8°C Oblačno

Holka, která miluje násilí, pivo a sex se zmutovaným klokanem

Holka, která miluje násilí, pivo a sex se zmutovaným klokanem
Ani přísná a sexy Lori Petty první filmovou adaptaci Tank Girl nezachraňuje | zdroj: IMDB

I když se to někdy může v hlavním proudu zdát, svět filmových adaptací komiksů není jenom Marvel a DC Comics. Sem tam vystrčí růžky i nějaký ten kreslený příběh z méně známých vydavatelství a uchází se o svoji slávu na stříbrném plátně. Ze stájí nakladatelství Dark Horse Comics, známého u nás třeba jako domov červeného "čerta" Hellboye, se tak chystá opět se svým tankem vyjet přísná australská punkerka Rebecca Buck alias Tank Girl.

V tuzemsku se bohužel nejedná o příliš známé dílo, ostatně komiks u nás nikdy ani nevyšel - s výjimkou krátkých ukázek v jedněch z prvních čísel komiksového magazínu Crew před více než dvaceti lety. Lidé, kteří se aktivně nezajímají o svět komiksů, tak o Tank Girl v tom lepším případě vůbec neslyšeli a v tom horší viděli její první ne zrovna povedenou filmovou adaptaci z devadesátých let, která se u nás objevila pod názvem Pancéřová holka.

zdroj: YouTube.com

To by se ale mohlo změnit. Práva na filmovou adaptaci punkerky z tanku si totiž obstarala produkční společnost LuckyChap Entertainment. Za tou stojí oblíbená australská herečka Margot Robbieová spojená momentálně hlavně s nejnovějším filmem režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, kde ztvárnila herečku a modelku Sharon Tateovou.

A právě Robbieová by si měla střihnout drsnou a šílenou Rebeccu Buck. Ostatně ulítlé komiksové role jí rozhodně jdou, její ztvárnění Jokerovy přítelkyně Harley Quinn ve filmu Sebevražedný oddíl, je jedna z mála dobrých věcí, které snímek přinesl. V blízké době nás navíc čeká přídavek v podobě samostatného filmu Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn).

Robbieová by tak mohla vrátit Tank Girl do kin opravdu hezky ve velkém stylu, ač je pravda, že předloha je velmi specifická a naladit se na její poetiku nebude úplně jednoduché. Filmu se navíc má ujmout nepříliš známý režisér Miles Joris-Peyrafitte, který se zatím nějakými extra úspěchy chlubit nemůže. Tak uvidíme, jestli se v následujících letech nový výstřel z tanku Rebeccy Buck povede. Zatím je zbytečné dělat nějaké velké závěry, příliš moc toho o nové Tank Girl momentálně nevíme. Snad brzy vyplavou nějaké nové informace.

Rebelka bez soudnosti

Tank Girl je opravdu hodně specifickým dílem, které v 80. letech v Británii stvořilo umělecké duo Alan Martin a Jamie Hewlett (dnes známý především jako autor podoby animované kapely Gorillaz). Komiks, který původně vznikal jako krátké ulítlé příběhy, je postavený na hodně absurdním, někdy až surrealistickém humoru a nešetří se v něm sprosťárnami a společenskými provokacemi, což dílu získalo již na jeho začátcích velkou popularitu, především pak v prostředí britských pankáčů a obdobných subkultur.

tankgirl_crew Ukázka Tank Girl z českého magazínu Crew č. 5 (1997) | zdroj: Repro Crew

Ostatně hlavní postava Rebecca Buck, které ve svém tanku brázdí futuristickou verzi Austrálie s dystopickými a postapokalyptickými prvky, je naprosto stereotypní verzí punkové rebelky. Tank Girl není nic svaté a bez ostychu si dopřává potěšení, která ji zrovna přijdou na mysl - ať už jde o rvačky, chlast nebo o ulítlý sex s jejím přítelem Boogou, který je mimochodem zmutovaný antropomorfní klokan.

Výmluvný je i vzhled Tank Girl, který se sice napříč komiksy hodně mění, zůstává však vždy hodně ulítlý, špinavý, provokativní a s řadou britských popkulturních odkazů, kterými je ostatně prošpikované celé dílo. Podobně pak bývá vyzdoben i její tank, který je zároveň jejím domem. Tank Girl pak sekundují další postavy jako Sub Girl žijící v ponorce a Jet Girl, která je zas vysazená na stíhačky.

tank-girl-bfg Moderní vzhled Tank Gril | zdroj: Dark Horse Comics

Každopádně je třeba říct, že Tank Girl opravdu není komiks pro každého. Jeho humor je vážně hodně specifický a explicitní a všudypřítomná drsnost a provokativnost příběhů ne každému sedne. Převod Tank Girl do filmové podoby tak může být opravdu slušný oříšek, jak můžeme vidět u zmíněné první adaptace "pancéřové holky" z roku 1995, kterou nezachraňuje ani sexy Lori Pettyová v hlavní roli, ani sekundující Naomi Wattsová a ani cameo zpěváka Iggyho Popa.

Zdroje:
Vlastní