Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Hledá se nejhorší díra republiky

Hledá se nejhorší díra republiky
Stav českých silnic je dle projektu alarmující | zdroj: Profimedia

Češi opět rozhodují, kde je v tuzemsku k vidění "Nejhorší díra republiky". Aby nedošlo k mýlce: nejedná se o lehce metaforicky nazvanou anketu, která uděluje anticeny nelibým českým obcím a městům, ale jde o hledání těch skutečných děr.

Konkrétně jde o díry na pozemních komunikacích, které klasicky dostaly přes zimu pořádně zabrat a objevila se na nich fůra nových výmolů. Minulý týden tak byl odstartován již devátý ročník soutěže, v níž motoristé hlasují o to, které nejděravější místo českých silnic nebo který nejvýraznější výtluk si zaslouží stanout na stupni vítězů. Hlasování potrvá do konce července.

Desítku místy opravdu děsivých, někdy ale naštěstí již opravených "vítězů" z minulého roku si lze prohlédnout v krátkém videu loňské ankety.

Za anketou "Nejhorší díra republiky" od jejího počátku v roce 2011 stojí projekt Výmoly.cz. Ten se již celoročně zaměřuje na sledování nebezpečně poničených silnic nejen v České republice, ale své sesterské projekty má i na Slovensku a Maďarsku. Všechny rizikové úseky jsou pak k nalezení v interaktivní mapě, kam může každý registrovaný motorista prostřednictvím mobilní aplikace přidat výtluk, na který zrovna narazí.

Informace pak přes Výmoly.cz putují přímo k orgánům, pod něž poškozené silnice spadají, a projekt pak nadále monitoruje stav označených vozovek a zda došlo k opravě. Aplikace tak funguje jako jednoduchý komunikační kanál mezi silničáři a motoristy. Samotný projekt upozorňuje, že díky tomuto aktivnímu přístupu byla opravena téměř polovina z více než 7800 nahlášených výmolů.

Aktivita se cení

Vedle anticeny pro zničené cesty projekt oceňuje ale i pozitivní přístup, a odměňuje tak například nejaktivnější "výmoláře". Tedy řidiče, kteří prostřednictvím aplikace nejvíce upozorňují na stav vozovek. Výmoly.cz hodnotí i aktivní přístup krajů k nahlášeným potížím na pozemních komunikacích. Za loňský rok tak získal ocenění toho nejaktivnějšího, co se oprav týče, Jihomoravský kraj, který se postaral o více než polovinu nahlášených výmolů.

Nahlasene-a-opravene-vymoly_2018 Nahlášené a opravené výmoly v roce 2018 | zdroj: výmoly.cz

Ač je zároveň třeba říct, že právě v Jihomoravském kraji se rovněž nachází silnice, která se loni v anketě "Nejhorší díra republiky" umístila na prvním místě, konkrétně v obci Lhota Rapotina.

Dříve se v rámci ankety nechvalně proslavila i ulice U Seřadiště v pražských Vršovicích. Ta anketu vyhrála dokonce třikrát - v roce 2014, 2015 a 2017. Její opravu totiž více než deset let komplikovaly složité majetkové poměry, které se ale nakonec povedlo vyřešit a ve druhé polovině minulého roku byla ulice k radosti všech motoristů konečně opravena.

Uvidíme, kam tento pomyslný Černý Petr poputuje tentokrát.

Za Rwandou a Mexikem

Projekt Výmoly.cz se anketou o anticenu snaží pochopitelně především upozornit na stav českých silnic, který je podle aktivistů alarmující. Na svém blogu tak upozorňují například na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle té je více než polovina všech silnic II. a III. třídy v hodnocených krajích (Plzeňský, Liberecký, Středočeský, Olomoucký a Královehradecký) v havarijním nebo nevyhovujícím stavu.

Projekt upozorňuje i na hodnotící zprávu Světového ekonomického fóra, kde se Česká republika umístila na 74. místě ze 137 sledovaných zemí. Před tuzemskem jsou například země jako Írán, Mexiko, Namibie nebo Rwanda. To opravdu není příliš lichotivý stav.

Zdroje:
Vlastní