Historický summit: Kim Čong-un chce v Jižní Koreji nový začátek

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně na hranici mezi KLDR a Jižní Koreou se uskutečnilo první kolo rozhovorů mezi nejvyššími představiteli obou zemí. Očekávaný summit, který by mohl přinést mír po téměř 70 letech válečného stavu, svedl dohromady severokorejského vůdce Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Setkání kvitují i představitelé USA, jejichž prezident Donald Trump se s vůdcem KLDR setká v nejbližších týdnech také.

Vůdce KLDR a jihokorejský prezident společně překračují hranici mezi oběma zeměmi

Vůdce KLDR a jihokorejský prezident společně překračují hranici mezi oběma zeměmi,zdroj: Profimedia

Kim a Mun nyní odděleně poobědvají. Kim odjel zpět do KLDR v černé limuzíně, kolem níž běželi jeho osobní strážci. Po obědě spolu oba vrcholní představitelé na hranici zasadí pamětní strom a rozhovory budou pokračovat v 6:30 SELČ.

Kim Čong-un uvedl, že chce otevřít "novou kapitolu ve vztazích obou zemí". Mun Če-in doufá v uzavření "odvážné dohody", která lidu obou zemí přinese jako dárek mír. Podle agentury AP navrhl Mun konání dalších summitů a Kim vyjádřil ochotu navštívit jihokorejský prezidentský palác.

Po skončení jednání, které se má soustředit především na denuklearizaci Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru, podepíší vůdci Severní a Jižní Koreje závěrečný dokument a přednesou společné prohlášení. Na závěr setkání je naplánovaná společná večeře.

Trump se těší

"Doufáme, že rozhovory přinesou pokrok směrem k budoucímu míru a prosperitě pro celý Korejský poloostrov," uvedl Trumpův úřad. Bílý dům dodal, že se těší na pokračování přípravy plánovaného setkání Trumpa s Kim Čong-unem, které by mělo proběhnout v "příštích týdnech".

Americký prezident se minulý týden vyjádřil pozitivně o příslibu Pchjongjangu zanechat jaderných testů a uzavřít jaderné střelnice. Činitelé Bílého domu však oznámení přijali skeptičtěji.

Sám Trump ve čtvrtek večer v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že americká jednání s KLDR se vyvíjejí "velmi dobře", ačkoli vyjádřil pochybnosti, zda k plánovanému střetnutí s Kimem vůbec dojde. "Ale mohu vám říci, že právě teď mají zájem se sejít," dodal Trump.

Téměř 70 let ve válce

Kim Čong-un je prvním nejvyšším představitelem KLDR, který od korejské války z 50. let vkročil na jihokorejskou půdu.

Severní a Jižní Korea zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z 50. let byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Tagy: zahraničí KLDR Jižní Korea vůdce KLDR Korejská válka jaderný program KLDR mírová jednání

Zdroje: ČTK