KLDR nemůže testovat jaderné rakety. Propadl se jí polygon

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Nedávno oznámené zastavení jaderných testů v Severní Korei má podle čínských vědců prozaické vysvětlení. Část testovacího centra ukrytého v hoře se po posledním testu loni v září propadlo do země. Informoval o tom server BBC.

Severokorejský vůdce Kim čong-un v sobotu překvapil zprávou o zastavení jaderného testování

Severokorejský vůdce Kim čong-un v sobotu překvapil zprávou o zastavení jaderného testování,zdroj: Profimedia

Zkušební středisko mají Severokorejci v síti tunelů vyhloubených v nitru hory ve vesnici Pchunggje v hornaté izolované provincii Hamgjong pukto v okrese Kildžu na severovýchodě země asi 100 kilometrů od hranic s Čínou a 200 kilometrů od ruských hranic. Od roku 2006 bylo využito k šesti jaderným zkouškám. Po poslední z nich v září loňského roku otřásla oblastí série následných otřesů a seismologové předpokládají, že se přinejmenším částečně propadlo nitro hory.

Tato skutečnost by mohla souviset se sobotním překvapivým prohlášením severokorejeského vůdce Kim Čong-una, že jeho země zastavuje jaderné a raketové testy. Oznámení předcházelo historickým rozhovorům KLDR s Jižní Koreou, které se budou konat v pátek v pohraniční vesnici Pchanmundžom, a americko-severokorejskému summitu, který je očekáván v květnu či červnu.

Nejnovější čínský výzkum, jehož výsledky mají být zveřejněny v americkém odborném časopise Geophysical Research Letters, došel k závěru, že osm a půl minuty po zářijovém testu v oblasti jaderného střediska došlo k téměř vertikálnímu propadu hory. Podle vědců by tato událost měla mít za následek, že infrastruktura uvnitř horského komplexu nebude využitelná k dalším jaderným pokusům.

Tagy: Čína zahraničí Severní Korea KLDR vůdce KLDR jaderné testy jaderný program KLDR

Zdroje: ČTK