Hamas prý už nechce zničit Izrael. Nic než lež, oponují Izraelci

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Radikálové z palestinského hnutí Hamas zveřejnili nový program, podle něhož hodlají uznat hranice pro palestinský stát z roku 1967. Hamas tím prý fakticky dává najevo, že už neusiluje o zničení židovského státu, i když jeho existenci dál uznávat nehodlá. 

Vůdce hnutí Hamas Chálid Mišál dnes představil nový program

Vůdce hnutí Hamas Chálid Mišál dnes představil nový program,zdroj: Profimedia.cz

Osnovy organizace v úterý představil v katarské metropoli Dauhá její vůdce Chálid Mišál.

"Boj proti sionismu není proti Židům a židovské víře, stavíme se proti všem druhům násilí a extremismu," citoval Mišála na svém webu turecký deník Daily Sabah. Podle Mišála boj pokračuje pouze proti "sionistické okupaci".

Izrael ale o novém programu vyjádřil pochybnosti. "Hamas se pokouší ošálit svět, ale to se mu nepovede," reagoval podle Reuters mluvčí izraelského premiéra David Keyes. "(Hamas) staví tunely (pro teroristy) a na izraelské civilisty vypálil tisíce a tisíce raket. To je skutečný Hamas," dodal.

V roce 1967 Izrael během války se sousedními arabskými státy obsadil Pásmo Gazy, Západní břeh Jordánu včetně východního Jeruzaléma. Západní břeh Jordánu bez východního Jeruzaléma přepustil palestinské samosprávě postupně od roku 1994. Pásmo Gazy Izrael opustil v roce 2005.

Stejný cíl ohledně vzniku samostatného palestinského státu má i palestinské hnutí Fatah, které v čele s Mahmúdem Abbásem ovládá Západní břeh Jordánu. Tamější palestinská samospráva vedla mnoho let mírové rozhovory s Izraelem, které ale před třemi roky uvízly na mrtvém bodě.

Hamas vedl od roku 2007, kdy ovládl Pásmo Gazy na úkor Fatahu, s Izraelem tři ozbrojené konflikty. Při nich raketami ostřeloval izraelské území.

Hamas chce lepší vztahy s Egyptem

V novém programu se Hamas také znovu vymezuje jako národní osvobozenecká organizace, která se odděluje od svého mateřského hnutí, panarabského islamistického hnutí Muslimské bratrstvo. To bylo zakázáno v sousedním Egyptě.

Hamas zmíněnou změnou podle agentury Reuters zřejmě usiluje o zlepšení vztahů s arabskými státy v Perském zálivu a s Egyptem, který označuje Muslimské bratrstvo za teroristickou organizaci, stejně jako západní země. Velká část Západu považuje za teroristickou skupinu i Hamas kvůli jeho nepřátelskému zaměření vůči Izraeli. Muslimské bratrstvo v Egyptě nakrátko získalo moc po pádu tamějšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011.

Tagy: zahraničí Egypt Izrael Palestina Muslimské bratrstvo Hnutí Hamas Katar terorismus a násilí

Zdroje: ČTK