Hackera Nikulina může Česko vydat do Ruska i USA. Poslední slovo má ministr

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Pražské městské státní zastupitelství předalo k soudu kauzu údajného hackera, o jehož vydání požádaly Spojené státy a Rusko. Podle žalobců je jeho vydání přípustné do obou států. Z kontextu je zřejmé, že jde o Jevgenije Nikulina, který byl loni v říjnu zadržen v Praze. O vydání bude rozhodovat pražský městský soud.

Nikulin při zadržení

Nikulin při zadržení,zdroj: Profimedia.cz

Kalifornský federální soud Nikulina obvinil z hackerského útoku, krádeže a spiknutí. Rus údajně 3. až 4. března 2012 využil internet k přístupu do počítačů patřících profesní sociální síti Linkedin a získal hesla jejích uživatelů s úmyslem ukradené informace buď prodat, nebo je využít k neoprávněnému přístupu k dalším počítačům a účtům.

Americké velvyslanectví v Praze požádalo o mužovo vydání nótou, kterou předložilo českému ministerstvu zahraničí loni 16. listopadu.

Ministerstvo zahraničí americkou žádost postoupilo ministerstvu spravedlnosti. Týž však ministerstvo spravedlnosti obdrželo extradiční žádost ruské generální prokuratury vydanou také 16. listopadu. Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (zhruba 88 000 korun) spáchané v roce 2009.

Následně museli státní zástupci posoudit podmínky přípustnosti vydání ve vztahu ke každé extradiční žádosti samostatně. Podle mluvčí pražských žalobců Štěpánky Zenklové dospěli k názoru, že vydání je přípustné do USA i Ruska. Mluvčí podotkla, že podezřelý ke kauzám nevypovídal. Řekl však, že kdyby bylo na něm, chtěl by raději být vydán do Ruska.

Česká policie zadržela Nikulina v jednom z pražských hotelů ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). V Česku byl se svou přítelkyní. Po zadržení zkolaboval a musel být hospitalizován, pak byl umístěn do vazby. V médiích se objevily informace, že ho ve vazbě vyslýchali pracovníci FBI.

O přípustnosti mužova vydání do USA či Ruska bude rozhodovat pražský městský soud, který posoudí každou žádost samostatně. Po právní moci rozhodnutí soudu může nastat situace, kdy by bylo přípustné vydání do obou států.

Poslední slovo tak bude mít ministr spravedlnosti, který může Nikulina nevydat i navzdory soudnímu rozhodnutí. Zákon o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech stanoví, že při rozhodování, kterému cizímu státu bude obviněný vydán, ministr zváží zejména pořadí, v jakém byly žádosti doručeny, okolnosti spáchání trestných činů včetně jejich závažnosti a také pravděpodobnost, s jakou mohou dotčené státy dosáhnout dalšího vydání obviněného ze státu, kam ho Česko vydá.

Ruské velvyslanectví v Praze už dříve označilo postup USA za "součást honu na ruské občany po celém světě a vnucování své jurisdikce cizím státům". Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby zabránila extradici Nikulina do Spojených států. 

Tagy: Rusko Česko zahraničí domácí hackeři Rusko versus ČR hackerství hackerský útok

Zdroje: ČTK