Žádné tajné informace se ven nedostaly, dušuje se Zaorálek

AKTUALITA - Aktuality autor: red

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek tvrdí, že při útoku hackerů na jeho resort se do rukou počítačových pirátů žádné tajné informace nedostaly. Zato dokumenty citlivé pro osoby a instituce ano. Jak dlouho útok trval či co přesně bylo v uniklých dokumentech podle něj nyní není možné přesně určit. 

O ministrovi zahraničí Zaorálkovi zatím příliš slyšet nebylo a jako šéf diplomacie se zřejmě nejvýrazněji zapíše do dějin právě hackerským útokem

O ministrovi zahraničí Zaorálkovi zatím příliš slyšet nebylo a jako šéf diplomacie se zřejmě nejvýrazněji zapíše do dějin právě hackerským útokem,zdroj: Profimedia.cz

Útok hackerů na ministerstvo zahraničí Zaorálek oznámil v úterý. Situaci označil za vážnou. Už v úterý řekl, že utajené informace nebyly ohroženy. Dnes odmítl, že by byly prozrazeny strategické informace.

"To je lež a to musím důrazně odmítnout," řekl. "Platí to, co jsem řekl, že vnitřní systém ministerstva, který pracuje se strategickými informacemi, které jsou citlivé z hlediska bezpečnosti státu, napaden nebyl," dodal. Připustil, že například jeho e-maily mohly obsahovat informace, jejichž únik je pro něj nepříjemný. Neohrožují ale národní bezpečnost.

Zaorálek se kvůli útokům dnes sešel se šéfy tajných služeb a s novým ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiří Langem. Odložil proto odlet na pracovní cestu na Balkán.

Informace o obsahu ukradených materiálů, jejich množství a délce útoku se v posledních dnech objevovaly v médiích. Ministr zdůraznil, že mohou být falešné. Hackeři, kteří systém napadli, jsou podle něj schopni obsah e-mailových schránek měnit. Cílem vyšetřovatelů je tyto operace vystopovat. "Nemohu v tuto chvíli vůbec potvrzovat informace, ve kterých se mluví o určitých obsazích, protože je veliká otázka, jestli takové obsahy skutečně unikly," uvedl Zaorálek.

O tom, kdo za útokem stojí, nepodal ministr podrobnější informace než v úterý. Útok tehdy popsal jako sofistikovaný a dodal, že za ním zřejmě stál jiný stát. Dnes pouze dodal, že pro určení pachatele není podstatné, z jaké země útok vedl.

Zaorálek na tiskové konferenci řekl, že uveřejnění informace o útocích ho nepotěšilo a vedlo k tomu, že pachatel s nimi přestal, což možná expertům zabránilo zjistit bližší informace. O úspěšném kybernetickém útoku na e-maily nejmenované státní instituce mluvil v rozhovoru s webem Info.cz v pondělí ministr obrany Martin Stropnický (ANO). To, že šlo o e-maily ministerstva zahraničí, média zveřejnila v úterý. Obrana pochybení v kauze odmítá.

"V žádném případě nešlo z naší strany o jakékoliv pochybení. Při zmínce o hackerském útoku nepadl název žádné konkrétní instituce," řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Zpráva podle něj byla zveřejněna až v době, kdy už útoky skončily.

Útoky bude příští týden probírat vláda se zástupci Národního bezpečnostního úřadu a rozvědek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes uvedl, že očekává zevrubnou zprávu, protože věc je závažná. Zaorálek na tiskové konferenci zdůraznil, že cílem vyšetřování bude také zjistit, jak v budoucnu české instituce lépe chránit před podobnými útoky.

Stropnický dnes českým novinářům v Polsku, kde se zúčastnil zasedání ministrů obrany visegrádské čtyřky, řekl na dotaz Českého rozhlasu, že i obrana "prakticky dennodenně" čelí mnoha hackerským útokům. Podle ministra jich jsou tisíce. Zdůraznil, že je nutné mezi nimi rozlišovat, protože velkou část z nich tvoří amatérské a poloamatérské pokusy. Řekl, že sofistikovaných útoků není extrémní množství.

Po útoku na ministerstvu zahraničí vydalo vedení ministerstva obrany pokyn, aby jeho zaměstnanci zacházeli s daty velmi obezřetně, řekl Stropnický. Nemají používat své soukromé e-maily nebo uchovávat "zbytečně dokumenty, které není nutno schraňovat elektronicky". Kybernetickou oblast označil za "normální bojové pole".


Tagy: Česko domácí Ministerstvo zahraničí bezpečnost na internetu internetová bezpečnost Kyberkriminalita kyberšpionáž kybernetická bezpečnost hackerský útok

Zdroje: ČTK