Fotbalovou Slavii, luxusní hotely v Praze i pivovary Lobkowicz přebírá čínský stát – s výraznou slevou

MAGAZÍN - Magazín autor: Sinopsis

Majetek, který v Česku v uplynulých letech nakoupila společnost CEFC, získá čínský státní konglomerát CITIC Group za "akční" cenu. Luxusní pražské hotely, fotbalovou Slavii (jejíž hráči na dresech už čínskou státní firmu mají), podíl v TV Barrandov a pivovarnickou skupinu Lobkowicz získá se 44 % slevou oproti celkové  nominální hodnotě zveřejněné v květnu 2018. Místo 1,75 miliardy amerických dolarů zaplatí CITIC 980 milionů, informuje Sinopsis na webu Hlídací pes.

Slavia Praha patří do prodávaného majetku mezi čínskými společnostmi

Slavia Praha patří do prodávaného majetku mezi čínskými společnostmi , zdroj: Profimedia

Zprávu s odkazem na dva zdroje zapojené do jednání přinesl v sobotu hongkongský deník South China Morning Post.

"Odchylka prodejní ceny od účetní hodnoty majetku je patrně způsobena i tím, že CITIC přebírá kromě samotného majetku také závazky CEFC," komentuje to hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

V tuzemsku donedávna velmi aktivní CEFC je zároveň první ze tří silně zadlužených čínských společností – CEFC, Hainan Airlines (HNA) a Anbang Group – jejichž zahraniční expanzi (založenou na půjčkách) budou hasit státem kontrolované konsolidační agentury.

Tak trochu jiná společnost

Restrukturalizace zadlužených obřích firem je vedena ekonomickými i politickými motivy. Tím hlavním je snaha o oddlužení čínského hospodářství; desítky let růstu na dluh dnes ohrožují stabilitu celého finančního systému a nezodpovědné praktiky firem jako CEFC jsou trnem v oku čínských regulátorů. 

V případě CEFC hrají významnou roli i politické aspekty. Ty představují zřejmě hlavní důvod, proč nucená konsolidace této společnosti předchází Anbang i HNA, byť se ekonomické problémy posledně jmenovaných projevily ještě před propadem CEFC.

CEFC má na krku zejména poškození pověsti projektu "Pás a stezka", hlavní zahraničně politické iniciativy generálního tajemníka ÚV KS Číny Si Ťin-pchinga.

Loni v listopadu byl na základě obvinění z korupce v Africe a v OSN v New Yorku zatčen prezident neziskového křídla CEFC Patrick Ho, jinak neúnavný propagátor Pásu a stezky. Předběžné důkazní materiály shromážděné americkými vyšetřovateli od té doby slouží světovým médiím jako příklad, jak se Pás a stezka šíří do zranitelných zemí v Africe i v jiných částech světa.

Druhým politickým aspektem je mimořádné postavení, jehož CEFC dosáhla díky přízni českého prezidenta a dalších představitelů v České republice.

Otevřená likvidace firmy a odprodej aktiv s cílem uhradit dluhy, což by byl jinak logický průběh oddlužení problémové společnosti, v tomto případě nepřichází v úvahu, Ohrozila by se tím politické pozice Číny v České republice, při jejichž budování sehrála CEFC stěžejní úlohu.

Jak to pro South China Morning Post diplomaticky formuloval Brock Silvers, ředitel šanghajské poradenské firmy Kaiyuan Capital: "Vzhledem k aspiracím Pekingu v celém regionu východní Evropy by jiné než smírné řešení situace CEFC představovalo podstatný zahraničně politický problém."

Zemanův poradce stále zmizelý

Konsolidace CEFC probíhá bez účasti a pravděpodobně i bez vědomí dnes již bývalého předsedy společnosti Jie Ťien-minga.

Ten zmizel začátkem roku a je podle všeho vyšetřován vnitrostranickými orgány KS Číny. V nepřítomnosti byl odstraněn z vedení firmy, kterou údajně sám vybudoval a dovedl na index Fortune 500.

Jie však paradoxně i přes svůj prudký pád v Číně čestným poradcem prezidenta Miloše Zemana. Ten prý vyčká rozhodnutí čínských soudů.

Žádný soud se ovšem v dohledné době konat nebude. Jie nebyl ani formálně obviněn; jeho vyšetřování probíhá extralegálním způsobem, který nemá s běžným pojetím práva nic společného.

Pokud by snad byl nakonec vydán státním orgánům k potrestání, bude soud čirá formalita. Zeman se zkrátka rozhodnutí soudu v této věci hned tak nedočká.

Zajímat by ho nicméně mohl alespoň blížící se soud s Patrickem Ho v New Yorku. Ten by se měl konat rok po uvalení vazby, tedy letos v listopadu.

Mohly by se v něm vyjasnit některé zajímavé okolnosti: Patrick Ho je mj. obviněn z úplatku pro tehdejšího předsedu Valného shromáždění OSN Sama Kutesu, který v roce 2015 jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem. Téhož roku jak známo jmenoval Jieho svým čestným poradcem také český prezident Miloš Zeman.

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů. 

Tagy: Čína Česko domácí Slavia Praha čínská politika čínská ekonomika CEFC CITIC

Zdroje: Hlídací Pes