Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Firmy z Agrofertu mají vrátit dotace za 4,6 milionu korun, kontrola odhalila pochybení

Firmy z Agrofertu mají vrátit dotace za 4,6 milionu korun, kontrola odhalila pochybení
Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský uvedl, že u kontrolovaných dotací jde o formální nedostatky, které údajně vznikly například z důvodu přehlédnutí (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Dvě společnosti ze skupiny Agrofert musí vrátit přibližně 4,6 milionu korun získaných z dotací. Kontrola z ministerstva financí odhalila pochybení u šesti jejich projektů.

Resort také podal trestní oznámení na hodnotitele jednoho projektu. Dnes o tom informoval server iROZHLAS.cz. Podle Agrofertu byla pochybení pouze marginální. Holding podle jeho mluvčího Pavla Heřmanského všechny vratky uznal a zaplatil.

Prověrku 11 dotací, které dostaly firmy ze skupiny Agrofert, požadovala Evropská komise kvůli tomu, že při auditu střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše se nekontrolovaly všechny projekty týkající se firem z holdingu. Kontrolu podle iROZHLASU prováděli nejdříve úředníci ministerstva průmyslu a obchodu a poté ministerstva financí.

Úředníci prověřovali projekty Výzkumného ústavu organických syntéz (VUOS), který působí v chemickém průmyslu, zemědělských společností Primagra a Farmtec, společnosti Fatra, Kosteleckých uzenin a firmy Penam. Chyby v dotacích našli úředníci u šesti projektů.

Mluvčí holdingu Pavel Heřmanský pro iROZHLAS uvedl, že u kontrolovaných dotací jde o formální nedostatky, které vznikly například z důvodu přehlédnutí.

„Marginálnost pochybení, která nám vytknul auditní orgán, dokazuje i to, že u pětice výzkumných projektů, byla společnosti koncernu Agrofert vyměřena vratka na nejnižších možných úrovních - například 0,01 procenta či 0,14 procenta z výše poskytnuté dotace,“ řekl dnes Heřmanský ČTK. Holding také podle něj všechny vratky uznal i zaplatil.

U projektů VUOS našli kontroloři pochybení u pěti prověřovaných dotací dohromady za více než 77 milionů korun, vrátit by měl zhruba čtyři miliony.

„Auditní orgán identifikoval nedostatky v provedeném hodnocení hospodárnosti projektu, a to v rámci pořizovaných technologií, které představují výdajově nejvýznamnější položku,“ uvádí zpráva auditorů. Dalších 600.000 korun by měl vrátit podnik Farmtec.

Úředníci také zjistili, že VUOS neměl dotaci na jeden z projektů vůbec dostat, protože podle autorů ministerstva financí projekt nesplnil některá požadovaná kritéria. „Projekt měl být vyřazen z hodnocení,“ uvedli.

Zdroje: