Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Hrad chce rozšířit výčet utajovaných informací, přibudou administrativní pomůcky či jednací protokoly

Hrad chce rozšířit výčet utajovaných informací, přibudou administrativní pomůcky či jednací protokoly
Do seznamu utajovaných informací v příslušném vládním nařízení navrhuje prezidentská kancelář zařadit tzv. administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací (Ilustrační foto) | zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Rozšířit výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky (KPR) navrhuje prezidentská kancelář v novele, kterou dnes předložila do připomínkového řízení.

Do seznamu utajovaných informací v příslušném vládním nařízení navrhuje zařadit tzv. administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací. Mezi ty patří i jednací protokoly, jejichž interpretaci kritizoval Hrad před měsícem v otevřeném dopisu.

Jednací protokol je podle zákona kniha nebo sešit pro evidování utajovaného dokumentu. Hrad v návrhu uvádí, že jednací protokol obsahuje průřezové údaje týkající se utajovaného dokumentu. „Od uvedení stupně utajení, kdo je jeho původcem, kdy a komu jej původce zaslal, komu byl přidělen, čeho se týká, včetně počtu listů, až po vyřazení dokumentu,“ uvádí KPR.

Řada těchto údajů sama o sobě nesplňuje požadavek zákona pro utajovanou informaci, totiž že by její vyzrazení mohlo způsobit újmu zájmu ČR nebo být pro ČR nevýhodné, stojí v návrhu. „Jinak je tomu ovšem při posuzování významu těchto údajů v jejich celku, kdy lze podstatu utajované informace, a to na základě dosud neutajovaných údajů, dovodit,“ argumentuje Hrad.

Z jednacích protokolů vyžádaných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vycházela například dubnová zpráva serveru iROZHLAS.cz, podle které Hrad čelí podezření, že zničil 32 tajných zpráv.

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se před měsícem otevřeným dopisem obrátil na generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) Reného Zavorala i na Radu ČRo kvůli třem článkům serveru, které podle kancléře obsahovaly nepravdivá tvrzení, dezinformace a mylné interpretace.

Mynář v dopisu mimo jiné namítal, že zápisy v jednacích protokolech KPR jsou interpretovány v rozporu se skutečností. Český rozhlas odmítl formulaci, že šíří ve veřejném prostoru dezinformace, podle mluvčího ČRo nemá důvod nevěřit zjištěním svých redaktorů. Autorka článků Markéta Chaloupská na twitteru napsala, že vše rádi doloží dokumenty a názory expertů.

Seznam utajovaných informací vydává vláda svým nařízením. V případě prezidentské kanceláře mezi ně aktuálně řadí například komplexní systém zabezpečení korunovačních klenotů, komplexní plány systému kolektorů a štol Hradu, komplexní systém fyzické, technické a režimové ochrany Hradu, zámku v Lánech a dalších objektů určených pro potřeby prezidenta a informace o přípravě rozhodnutí prezidenta včetně rozhodnutí o amnestii.

K návrhu zařadit mezi utajované informace administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací mohou ostatní úřady podávat připomínky do 27. června.

Zdroje: