Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Dvě firmy Agrofertu žalují kvůli dotacím ministerstvo obchodu

Dvě firmy Agrofertu žalují kvůli dotacím ministerstvo obchodu
Mlékárna Hlinsko žaluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Společnosti Primagra a Mlékárna Hlinsko z holdingu Agrofert zažalovaly ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli tomu, že zamítlo jejich žádost o dotace z Evropské unie. Uvedl to server iRozhlas.cz. Dotace nemohou firmy holdingu pobírat kvůli auditu Evropské komise, podle něhož premiér v demisi Andrej Babiš dál koncern ovládá, a je tak ve střetu zájmů.

Podle serveru úředníci ministerstva průmyslu a obchodu, které rozděluje peníze z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zamítli firmám Primagra a Mlékárna Hlinsko žádosti o dotace letos na jaře a v létě. Poté Primagra 21. června podala k Městskému soudu žalobu a Mlékárna Hlinsko o dva měsíce později. Podání žalob potvrdil serveru mluvčí soudu Adam Wenig.

MPO se ke sporu s firmami Agrofertu nechtělo vyjádřit. Mluvčí Marek Vošáhlík pouze uvedl, že neukončené řízení není vhodné komentovat. Obdobně se vyjádřila i mluvčí Agrofertu Adéla Čabayová.

Server uvedl, že zákaz poskytování dotací firmám z Agrofert je sice daný výsledky evropského auditu ke střetu zájmů, nicméně žádost o dotaci pro Primagru i Mlékárnu Hlinsko nebyla oficiálně zamítnutá kvůli porušování zákona o střetu zájmů. V rozhodnutích se podle něj jako důvod zamítnutí uvádí neexistující zdroj financování.

Obě společnosti se kvůli zamítnutým žádostem o dotace už dříve obrátily na Soudní dvůr Evropské unie, u kterého žalují Evropskou komisi. Domáhají se toho, aby unijní tribunál zrušil zákaz poskytování grantů firmám z Agrofertu.

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Babiš tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 1. září 2017, kdy začala platit novela českého zákona o střetu zájmů.

Zdroje: