Dnes je čtvrtek 10. dubna 2025., Svátek má Darja
Počasí dnes 8°C Oblačno

Aktualizováno: Fico předal demisi, krize však zřejmě nekončí

Aktualizováno: Fico předal demisi, krize však zřejmě nekončí
Slovenský premiér Robert Fico | zdroj: Profimedia

Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek předal svou demisi prezidentovi Andreji Kiskovi, který ji přijal a zároveň pověřil dosavadního vicepremiéra a místopředsedu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Petera Pellegriniho sestavením nového kabinetu. Ten předpokládá, že nová vláda tvořená stávající koalicí vznikne během několika dní. Pádem Ficova kabinetu vyvrcholila politická krize vyvolaná vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, není jisté, zda se situace uklidní. 

Nové parlamentní volby, nebo rekonstrukci vlády již dříve navrhl Kiska. Fico, který je nejdéle sloužícím slovenským ministerským předsedou, původně svůj odchod odmítal, ve středu dal ale premiérské křeslo k dispozici.

Podmínil to však tím, že stávající koalice jeho Směru-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci a že Směr-SD navrhne nového šéfa kabinetu. Pellegriniho jako kandidáta do čela vlády vybral Fico.

Kiska ještě před přijetím demise oznámil, že s Pellegriniho pověřením souhlasí, zároveň ale kritizoval Fica za kladení podmínek, které podle něj odporují ústavě.

Premiérova demise podle slovenské ústavy znamená pád celé vlády, prozatím ale stávající kabinet zůstane u moci do té doby, než prezident jmenuje novou vládu. Pellegrini již Kisku informoval, že jeho kabinet bude mít v parlamentu dostatek hlasů k získání důvěry.

Fico prohlásil, že vznik nové vlády je správným krokem ke stabilitě Slovenska a že předčasné volby by žádnou stabilitu nepřinesly. Nyní chce Fico vystupovat jako aktivní předseda strany a jako šéf Směru-SD bude také členem koaliční rady.

Občanští aktivisté, kteří požadovali demisi vlády, nyní tvrdí, že předsedové koaličních stran svou snahou udržet se u moci ponížili a obelhali veřejnost. S protesty proto hodlají pokračovat, aby si předčasné volby vynutili. Nejbližší protivládní demonstrace jsou svolány na pátek.

K účasti na těchto protestech vyzval na čtvrteční tiskové konferenci předseda nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík.

Zároveň zformování nového kabinetu dosavadními koaličními stranami označil za ubohé divadlo a prohlásil, že vládní koalici ovládla bezohledná chamtivost. Sulík zároveň připustil, že šance na vypsání předčasných voleb se zmenšila.

Slovenský list Sme označil Ficovu rezignaci za arogantní gesto, neboť odchod premiéra v polovině jeho mandátu je vykoupen setrváním současné koalice u moci. Deník Pravda demisi hodnotí jako poslední pokus koalice vyřešit krizi bez vypsání nových voleb.

Vývoj na Slovensku bedlivě sledují nejen česká, ale i další evropská média. Německý deník Die Welt považuje demisi s podmínkami za špatný vtip. Podle britského serveru The Telegraph protivládní protesty na Slovensku připomínají sametovou revoluci z roku 1989, která ukončila éru komunismu v Československu.

Zdroje: