Facebook musí zaplatit skoro tři miliardy. Mlžil při převzetí WhatsAppu

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Facebook dostal od Evropské komise pokutu 110 milionů eur, tedy skoro tři miliardy korun. Firma podle dnešního sdělení komise poskytla nesprávné a zavádějící informace k vyšetřování ohledně převzetí aplikace WhatsApp pro bezplatné posílání textových zpráv přes chytré telefony. Rozhodnutí nemá vliv na schválení transakce z roku 2014, uvedla komise. Výše pokuty je dle unijní exekutivy proporční, ale též má dostatečný "odrazující" účinek.

"Komise musí být schopna přijímat rozhodnutí o dopadech spojování firem na hospodářskou soutěž na základě úplné znalosti přesných faktů," zdůraznila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Facebook za převzetí aplikace WhatsApp v roce 2014 zaplatil zhruba 22 miliard dolarů, tedy 573 miliard korun. Společnost tehdy uvedla, že není schopna automaticky propojovat účty uživatelů Facebooku a WhatsAppu. Loni v srpnu ale WhatsApp aktualizoval své podmínky a uživatelům oznámil, že bude s mateřskou společností Facebook sdílet více jejich informací, včetně telefonních čísel.

Komise zjistila, že v rozporu s prohlášeními firmy z roku 2014 existovala už v té době technická možnost automatického propojování uživatelských účtů Facebooku i WhatsAppu a zaměstnanci Facebooku si toho byli vědomi.

Věc komise začala prověřovat v prosinci, pokutu mohla udělit až do výše jednoho procenta ročních tržeb. V tiskové zprávě unijní exekutiva uvedla, že Facebook porušení pravidel uznal a spolupracoval.

Tagy: Facebook zahraničí pokuta Evropská unie Evropská komise

Zdroje: ČTK