Začíná vyšetřování ruského vlivu na vítězství Trumpa. Povede ho bývalý šéf FBI

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 5. 2017 13:34) - Aktuality autor: šar

Americké ministerstvo spravedlnosti pověřilo bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera, aby vedl zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem ovlivnit loňské prezidentské volby. Trump reagoval prohlášením, že doufá, že případ bude velmi rychle uzavřen a že se prokáže, že k žádné takové spolupráci nedošlo.

Robert Mueller

Robert Mueller,zdroj: Profimedia.cz

Podle agentury AP a Reuters byl Mueller vybrán jako nezávislý vyšetřovatel uprostřed rostoucího tlaku opozičních demokratů, aby se prověřením celého případu ujal někdo mimo rezort spravedlnosti v naději na objektivnější vyšetření záležitosti.

Trump minulý týden nečekaně odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho, což zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. V médiích se však objevily spekulace o tom, že Comeyho odchod by mohl souviset s vyšetřováním možných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA.

"Moje rozhodnutí neznamená, že došlo k zločinu nebo že je nutné trestní stíhání," oznámil ve středu náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. Zároveň dodal, že považoval za nutné, aby americký lid měl úplnou důvěru ve výsledek vyšetřování.

Vedení právního výboru Senátu mezitím vyzvali Comeyho, aby přišel veřejně svědčit o své komunikaci s Trumpem. Média informovala, že Trump chtěl po Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko.

Republikánský tábor přijal překvapivou informaci o jmenování Muellera se smíšenými pocity. Někteří politici vyzdvihli Muellerovy kvality a zdůraznili, že demokraté by měli být spokojeni. Jiní vyjádřili obavy nad přílišnou nezávislostí takového vyšetřovatele, který by prý mohl zneužít svého postavení. Demokraté, kteří jmenování nezávislého vyšetřovatele požadovali už od odvolání Comeyho, přijali zprávu se zadostiučiněním.

V pozici nezávislého vyšetřovatele působil koncem 90. let například Kenneth Starr, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Clinton byl kvůli aféře málem sesazen. Demokraté si tehdy stěžovali, že Starr překračoval svoje pravomoci.

Podle republikánského senátora Johna Cornyna by jmenování nezávislého vyšetřovatele mělo uklidnit rozjitřenou situaci v Kongresu a usnadnit výběr nového šéfa FBI. Tím by se mohl podle něj stát dlouholetý nezávislý senátor Joe Lieberman, který kdysi kandidoval po boku demokrata Ala Gorea na viceprezidenta USA.

V čele FBI stál 12 let 

V současnosti třiasedmdesátiletý veterán z vietnamské války a právník Mueller nastoupil do čela FBI těsně před teroristickými útoky na USA z 11. září 2001 za vlády George Bushe mladšího, ředitelem FBI byl až do září 2013. Do čela FBI se vystudovaný právník dostal po řadě chyb svého předchůdce Louise Freeha. Právě James Comey ho ve funkci vystřídal v roce 2013. 

Ještě před nástupem do FBI měl Mueller za sebou dlouhou profesní dráhu na ministerstvu spravedlnosti. V první polovině roku 2001 byl náměstek ministra spravedlnosti, v letech 1986 až 2001 pracoval jako federální prokurátor v několika distriktech. Jako prokurátor dohlížel například na vyšetřování atentátu proti letounu Pan Am nad skotským Lockerbie v roce 1988 nebo na usvědčení někdejšího panamského vůdce Manuela Noriegy z podílu na pašování narkotik.

Ve funkci šéfa FBI se potýkal s řadou problémů, obecně je ale jeho činnost hodnocena kladně. Před lety se například ukázalo, že FBI používá drony do sledovacích akcí na území Spojených států, což vzbudilo kritiku ochránců lidských práv. FBI také pod jeho vedením čelila kritice kvůli bombovému útoku na bostonský maraton, při kterém zahynuli v dubnu 2013 tři lidé. Muellerovi vypršel mandát v čele FBI v září 2011, Obama mu však mandát prodloužil.

Po odchodu z čela FBI přednášel, pracoval v soukromém sektoru a působil také jako prostředník v jednání mezi americkou vládou a automobilkou Volkskwagen kvůli emisnímu skandálu.

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy americká politika vyzvědačství a bezpečnost

Zdroje: ČTK