Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2024., Svátek má Albert
Počasí dnes 2°C Občasné sněžení

Experti na psychologickou válku působili i v Česku. Whistleblower z Cambridge Analytica to řekl na půdě britského parlamentu

Experti na psychologickou válku působili i v Česku. Whistleblower z Cambridge Analytica to řekl na půdě britského parlamentu
Bývalý zaměstnanec kontroverzní firmy Cambridge Analytica Christopher Wylie mluvil v britském parlamentu i o Česku | zdroj: Profimedia

V kauze rozsáhlého zneužití dat společností Cambridge Analytica v předvolebních kampaních po celém světě, se nyní objevila i zmínka o tom, že firma působila také v Česku. Kauza má globální dopad, hýbe celým světem a výrazně srazila ceny akcií Facebooku. V České republice ukazuje především na napojení na ruskou ropnou společností Lukoil, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes. 

Bývalý zaměstnanec kontroverzní firmy Cambridge Analytica Christopher Wylie v úterý několik hodin odpovídal na detailní dotazy komise dolní komory britského parlamentu.

V rámci slyšení před komisí pro kulturu a média došlo i na Českou republiku. Tu ve své otázce zmínila britská poslankyně spolu s poznámkou, že ruská společnost Lukoil je prostřednictvím poradce (Martina Nejedlého, jehož však nejmenovala, pozn. red.) propojená s českým prezidentem.

"Slyšel jsem o tom, že jsme pracovali i v České republice, ale nemám s tím přímou osobní zkušenost," reagoval Wylie na dotaz.

Poslankyně se odkazovala na záběry skryté kamery, které se podařilo natočit britské televizi Channel4. Na nich hovoří zástupci Cambridge Analytica (CA) o tom, že pracovali zhruba na dvou stovkách voleb, také ve východoevropských zemích.

"Nikdo ani netušil, že tam byli. Prostě se jen nechali unášet. Přišli jako duchové, udělali práci a vypařili se," popsal na utajené nahrávce způsob ovlivňování voleb jednatel CA Mark Turnbull.

Práci v utajení jako běžnou praxi potvrdil i Wylie. Podle něj je běžné, že se vytvářely firmy tak, "aby unikly radarům", tedy, aby nebylo dohledatelné ani po skončení voleb, že se v tom angažovala právě jejich firma.

Na lince Lukoil – Pražský hrad

O Česko se komise britských poslanců zajímala především kvůli zmínce o ruské ropné společnosti Lukoil. Ta je v souvislosti s úzkými vazbami na Kreml v současné době na sankčním seznamu USA.

Na základě informací whistlerblowera Wylieho vyšlo najevo, že zástupci Cambridge Analytica byli s touto vlivnou ruskou společností v opakovaném úzkém kontaktu a poskytovali jí informace o způsobu sběru dat.

"Existuje zde spojení této firmy (Lukoil-pozn.red.) s českým prezidentem prostřednictvím jeho poradce," zdůvodnila svůj dotaz na roli v Česku britská poslankyně. Na mysli měla již zmíněného nejbližšího muže prezidenta Miloše Zemana, jeho poradce Martina Nejedlého.

Ten byl jednatelem české odnože Lukoil Aviation Czech. Ruský ropný gigant například za tuto firmu zaplatil téměř třicetimilionovou pokutu za nevrácení leteckého paliva do státního rezervoáru.

V současné době má Nejedlý čestné místo po boku prezidenta, ačkoliv nemá s Hradem žádnou formální pracovní smlouvu. Navzdory tomu disponuje na Hradě luxusní kanceláří, vlastní diplomatický pas a doprovází prezidenta na klíčové zahraniční cesty. Byl také opakovaně přítomen setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě.

Právě Nejedlého kontakty na Rusko jsou zjevné. Nejedlý v Rusku deset let žil a dodnes není jasné, čím se tam živil a jaké kontakty tam navázal.

Snímek z tajně pořízeného videa schůzky s představiteli Cambridge Analytica, kde hovoří o ovlivňování voleb v zemi východní Evropy Snímek z tajně pořízeného videa schůzky s představiteli Cambridge Analytica, kde hovoří o ovlivňování voleb v zemi východní Evropy | zdroj: Channel 4

Na dotaz po jeho možné roli v případném ovlivňování voleb, či roli společnosti Lukoil na našem území, Nejedlý nereagoval – telefon nezvedl, a sms zprávu nechal bez odpovědi.

I samotný prezident Miloš Zeman bývá v zahraničním tisku běžně označován za "proruského".

Stejné označení si nyní vysloužil od některých českých komentátorů a politiků poté, co požádal kontrarozvědku BIS, aby prošetřila ruské podezření, že smrtelný jed novičok použitý na likvidaci bývalého ruského agenta v Británii, nepocházel z Česka.

Je to přitom právě BIS, kdo pravidelně ve svých zprávách upozorňuje na snahy ruských zpravodajců o destabilizaci západní Evropy nejen pomocí zpravodajských aktivit, ale také právě za pomocí dezinformací.

Otázka po smyslu?

Zatímco o působení Cambridge Analytica v Česku se zatím neobjevily přímé důkazy, o úzkých vazbách této firmy na ruský Lukoil existují konkrétní záznamy. Stejně jako existují důkazy o propojení Lukoilu s Martinem Nejedlým.

Podle svědectví Wylieho podaného před poslanci byla firma se zástupci ruského Lukoilu v opakovaném kontaktu.

"To, čeho jsem byl svědkem, byly mítinky, prezentace a konferenční hovory s Lukoilem. Data tedy k Lukoilu šla," uvedl Wylie. "Konverzace se týkala dvou věcí – jaké máme interní kapacity, co můžeme poskytnout, jaká máme data, jak efektivní je jejich použití, jaký je profil elektorátu, jak jej můžeme zasáhnout on-line, jak můžeme lidi ovlivnit."

Podle zjištění britského The Observer obsahovaly dokumenty poskytnuté Lukoilu fotografie a videa zaměřené na vystrašení a demoralizaci voličů podle jejich psychologického profilu sestaveného především z dat z Facebooku.

"Mně osobně moc nedávalo smysl, proč ruská společnost zaměřená na obchod s ropou usiluje právě o taková data a takové informace," konstatoval Wylie. "Alexander Nix (ředitel Cambridge Analytica-pozn.red.) mi to ale nijak nevysvětloval. Nerozuměl jsem ani tomu, proč Alexander vyvíjí takové úsilí, aby zrovna této firmě dokázal, jak zkušení jsme v oblasti dezinformací."

Informace o ovlivňování voleb prostřednictvím společnosti Cambridge Analytica přinesl tento týden britský deník The Guardian, současně televizní stanice Channel4 zveřejnila skryté video ze schůzek s představiteli společnosti, kde otevřeně hovoří o ovlivňování voleb po celém světě.

Vyšetřování dopadů práce Cambridge Analytica pokračuje; každým dnem přibývají nová fakta. Nelze vyloučit, že se objeví i další informace o tom zda a případně jak tato firma cíleně ovlivňovala veřejné mínění i v Česku.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: