Žaloba je promlčena, tvrdí Lukoil. Do kauzy je zapleten Zemanův poradce Nejedlý

- Aktuality autor: pal

Žaloba státu na firmu Lukoil Aviation Czech o 27 milionů korun za pohonné hmoty je podle představitelů firmy nezákonná a finanční nárok je už dávno promlčený. Do případu je zapleten i poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý, který je jednatelem firmy. Spor ve středu začal řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman zatím vyčkává. 

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý,zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

Spor pochází z roku 2009, kdy Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s firmou Lukoil Aviation Czech smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma odčerpala ze zásobníků petrolej za několik stovek milionů korun, ale zpátky vrátila necelou polovinu. SSHR proto společnosti uložila pokutu, kterou teď Lukoil odmítá zaplatit. Celou záležitost teď musí řešit soud. Prezident už dříve řekl, že počká na soudní rozhodnutí a až pak uvidí, zda Nejedlého propustí či ne. 

Zástupci firmy veškerá obvinění odmítají. Smlouva podle nich nebyla porušena a pokuta je už dávno promlčená. Právníci Lukoilu navíc tvrdí, že správě hmotných rezerv nevznikla žádná škoda.

"Nesporné je, že žalobce dodal žalovanému 30 285,794 litrů petroleje za 272 572,146 korun bez DPH. Žalovaný cenu uhradil. Žalovaný dodal 14 909,209 litrů a žalobce mu uhradil 134 182,881 korun," konstatovala soudkyně Alena Novotná.

Soud kauzu řešil už loni v listopadu a právník Lukoilu vybídl soudkyni Novotnou, aby oběma stranám uložila jednání před nestranným mediátorem. Soudkyně  to odmítla s tím, že by to byla jenom ztráta času. Právník firmy se proti tomu odvolal.

Lukoil Aviation Czech patří ropné společnosti Lukoil, která se zabývá těžbou a zpracováním ropy a zemního plynu. Jeho česká část dodává pohonné hmoty Českým aeroliniím. 

Tagy: Česko pohonné hmoty Lukoil Aviation Czech

Zdroje: ČTK