Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Evropská unie našla shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

Evropská unie našla shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku
Zpřísnění sankcí je reakcí na vynucené přistání letadla společnosti Ryanair na lince z Atén do Vilniusu. Po přistání v Minsku byl zadržen opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně | zdroj: Profimedia

Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti Bělorusku. S odvoláním na diplomatické zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

K dohodě přispěl postoj Rakouska, které stáhlo své námitky. Dohodu ještě musejí schválit političtí představitelé členských zemí.

Nové sankce by se měly týkat například finančního sektoru. Očekává se, že EU vydá zákaz na poskytování půjček Bělorusku a zákaz nákupů jeho krátkodobých dluhopisů.

Diplomaté rovněž navrhují omezení nákupu a prodeje některého zboží, například tabákových výrobků, ropy a ropných produktů. Omezení se má týkat rovněž uhličitanu draselného, který se používá v průmyslu, zbraní, anebo i telekomunikačních technologií, jež mohou sloužit k dohledu a sledování lidí.

„Touto dohodou EU vysílá jasnou a cílenou zprávu proti nesnesitelné represi ze strany běloruského režimu,“ uvedlo rakouské ministerstvo zahraniční. Rakousko původně vznášelo proti novým sankcím námitky, podle Reuters se mohou sankce výrazně dotknout rakouské bankovní skupiny Raiffeisen Bank International, která je významný hráčem na běloruském bankovním trhu.

Zpřísnění sankcí ještě musejí schválit političtí představitelé členských zemí. Mohlo by se tak stát na nadcházejícím summitu EU, který je na programu příští týden.

Zpřísnění sankcí je reakcí na vynucené přistání letadla společnosti Ryanair na pravidelné lince z Atén do Vilniusu. Po přistání v Minsku byl na konci května zadržen opoziční novinář Raman Pratasevič a jeho přítelkyně. Bělorusko tvrdilo, že dodrželo veškeré pravidla, někteří zahraniční představitelé však označili chování běloruských úřadů za únos.

Zdroje: