Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Otec zadržené Rusky prosí Lukašenka o milost pro svou dceru. „Neničte jí osud,“ vzkazuje

Otec zadržené Rusky prosí Lukašenka o milost pro svou dceru. „Neničte jí osud,“ vzkazuje
Demonstrace na podporu Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofije Sapegaové proběhla v různých evropských městech, třeba v Mnichově | zdroj: Profimedia

Otec Rusky Sofije Sapegaové, kterou nedávno běloruské bezpečnostní složky zadržely společně s jejím přítelem Ramanem Pratasevičem po nuceném přistání letadla v Minsku, požádal běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o milost pro svou dceru.

Andrej Sapega se na běloruskou autoritářskou hlavu státu obrátil na videozáznamu, který zveřejnila ruská agentura PrimaMedia. Žádá ho rovněž o osobní setkání.

„Alexandře Grigorijeviči, žádávám vás o milost. Dost krutosti, svět je jí v poslední době přeplněn. Každý rozumný člověk chápe, že Sofija byla na špatném místě a se špatnou osobou,“ řekl třiapadesátiletý Andrej Sapega na videu a dodal, že jeho dcera byla do setkání s novinářem Ramanem Pratasevičem „obyčejnou dívkou“. „Během protestů v Minsku pobývala v Litvě a pokud během tohoto období něco udělala - je to dozajista příběh lásky, nikoliv přesvědčení,“ dodal.

O osobní schůzku Lukašenka požádal proto, aby mu poskytl záruky, že jeho dcera se nezapojí do ničeho, co běloruský režim považuje za ilegální. „Jako otec otce vás žádám o osobní schůzku a jsem připraven poskytnout všechny nezbytné záruky, že moje dcera už nebude zapojena do protiprávního jednání (...) Neničte jí osud, je to jen malá dívka, která začíná žít,“ podotkl.

Běloruské bezpečnostní složky zatkly třiadvacetiletou ruskou občanku Sofiji Sapegaovou 23. května na letišti v Minsku poté, co úřady přinutily s pomocí stíhačky k nouzovému přistání letadlo společnosti Ryanair, jímž se pár vracel z Řecka do Litvy. Sapegaová skončila ve věznici běloruské tajné služby KGB a podle agentury Reuters čelí obvinění z podněcování nepokojů, za což jí hrozí roky vězení.

Dva dny po jejím zadržení běloruská státní televize zveřejnila videozáznam, na němž Sapegaová přiznává, že pracovala pro web zveřejňující údaje o policistech zasahujících proti demonstrantům. Mnozí ovšem důvěryhodnost přiznání Sapegaové zpochybnili a upozornili, že záznam působí tak, že žena odříkává předem naučený text. Bělorusko rovněž zveřejnilo videa s Pratasevičem, na kterých se novinář doznává k organizování nepokojů. I jeho přiznání řada lidí zpochybňuje jako vynucená pod nátlakem.

Incident a zadržení dvojice odsoudila řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie, která poté rozšířila sankce proti běloruskému režimu a zakázala vstup běloruským aeroliniím do unijního vzdušného prostoru a jejich přistávání na letištích v EU.

Zdroje: