Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Pratasavič na tiskové konferenci řekl, že se mu daří dobře. Novináři na protest odešli ze sálu

Pratasavič na tiskové konferenci řekl, že se mu daří dobře. Novináři na protest odešli ze sálu
O věrohodnosti obou vystoupení Prataseviče se pochybuje a objevují se tvrzení, že učinil obě doznání pod nátlakem | zdroj: Profimedia

Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič včera řekl, že se mu daří ve vazbě dobře a nemá žádné stížnosti. Pratasevič vystoupil na tiskové konferenci organizované běloruským ministerstvem vnitra.

Někteří z přítomných reportérů dali najevo, že nepovažují vystoupení za věrohodné, a například novináři stanice BBC na protest ze sálu odešli, uvedl server Meduza. „Prostě jsme odešli. Nebudeme se účastnit, když je zjevné, že je tu pod nátlakem,“ uvedl na svém twittteru novinář z BBC Jonah Fisher.

Tiskovou konferencí chtěly běloruské úřady vysvětlit svůj květnový zásah proti komerčnímu letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu. Ten i s pomocí stíhačky odklonily do Minsku a po nuceném přistání zatkly Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofiju Sapagaovou. Tímto jednáním pobouřily Západ. USA se kvůli němu rozhodly obnovit sankce proti devíti firmám, které vlastní běloruský stát. O nutnosti rozšířit svůj běloruský sankční seznam rozhodla také Evropská unie.

„Cítím se skvěle, žádné stížnosti nemám. Nikdo mě nebil a ani prstem se mě nedotkl,“ reagoval Pratasevič na dotazy novinářů, zda se ve vazbě setkal s bitím a mučením. „Mami, tati, nedělejte si starosti, mám se výborně,“ vzkázal rodičům.

Od svého zadržení vystoupil veřejně Pratasevič již poněkolikáté. Nedlouho po svém zatčení se doznal na krátkém videu k „organizování masových nepokojů“ v Minsku. Na začátku června pak běloruská státní televize odvysílala dlouhý rozhovor s Pratasevičem, v němž bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta přiznal, že organizoval protivládní protesty.

Mnozí ale o věrohodnosti obou vystoupení mají velké pochyby a tvrdí, že Pratasevič učinil tato doznání pod nátlakem. Rozhovor pro státní televizi označilo za zmanipulovaný také české ministerstvo zahraničí.

Pratasevič také sdělil, že modřiny na jeho rukách, které byly vidět během rozhovoru, způsobily stahovací pásky. Za směšnou pak označil informaci, která se šířila na sociální síti Telegram, že běloruský lídr Alexandr Lukašenko mu osobně ve vazbě zlomil nos, upřesnil na telegramu informační kanál Tut.by. Pratasevič mimo jiné také řekl, že Lukašenka respektuje, i když ho nepodporuje, a je připraven nést odpovědnost za své činy.

Zdroje: