Druhý útočník na Skripala je prý lékař ruské vojenské rozvědky, i jeho Putin vyznamenal

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 10. 2018 16:51) - Aktuality autor: roj

Druhým Rusem, kterého Británie viní z přípravy vraždy bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala, je podle investigativního webu Bellingcat lékař ruské vojenské rozvědky Alexandr Miškin. Dosud známý jako Alexandr Petrov, britská policie informaci odmítla komentovat.

Útočníci na agenta Skripala stále polici unikají

Útočníci na agenta Skripala stále polici unikají,zdroj: Profimedia.cz

Investigativní web Bellingcat se odvolává na veřejné zdroje a svědectví mužových známých. Rovněž uvedl, že má k dispozici naskenovanou kopii Miškinova pasu. Muž byl dosud známý jako Alexandr Petrov. Britské úřady ale už dříve sdělily, že příslušníci GRU pravděpodobně do Británie přicestovali pod falešnými jmény.

Miškin se podle Bellingcatu narodil v roce 1979 v Archangelské oblasti. Na elitní vojenské lékařské škole vystudoval na vojenského lékaře pro ruské námořnictvo. Ještě během studií jej naverbovala GRU; v roce 2010 se přestěhoval do Moskvy, kde dostal krycí jméno, falešný občanský průkaz a falešný pas na jméno Alexandr Petrov.

V období 2011 až 2018 pod tímto jménem podle webu Bellingcat hodně cestoval, a to především na Ukrajinu a do moldavského separatistického regionu Podněstří. Na Ukrajině byl i v roce 2013 během protestů, které vedly k pádu proruské vlády v Kyjevě.

Miškinova hodnost je podle Bellingcatu neznámá, podle odsloužených let by ale mohl být v době pokusu o otravu Skripala podplukovníkem nebo plukovníkem.

Vyznamenání za "práci" na Ukrajině 

Bellingcat a britský deník The Daily Telegraph již dříve zveřejnily údajnou pravou totožnost prvního z mužů podezřelých z útoku v Británii, kterým je podle nich 39letý plukovník GRU ověnčený řadou medailí Anatolij Čepiga. Veřejnosti byl předtím známý jako Ruslan Boširov. Čepiga podle listu bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání.

Vyznamenání Hrdina Ruska podle investigativní skupiny Bellingcat obdržel také Miškin, a to v roce 2014. Krátce nato se, opět stejně jako Čepiga, přestěhoval do bytu v moskevském mrakodrapu za 350 tisíc dolarů (téměř osm milionů korun). Byt nekoupil, byl mu podle oficiálních záznamů přidělen. 

Podle Romana Dobrochotova, který se na pátrání po Miškinově totožnosti podílel, předal lékaři GRU vyznamenání osobně Putin. Fotografii této ceremonie prý investigativci našli v domě Miškinovy babičky, u níž ve vsi Lojga vyrůstal.

Miškinovu skutečnou identitu odhalila i skupina ruských blogerů Conflict Intelligence Team. Ke zjištění je přivedly veřejně dostupné dokumenty o převodu osobního automobilu v loňském roce. Prodejcem byl Anatolij Čepiga, kupcem Alexandr Miškin.

Vyznamenání od prezidenta Miškin podle lidí ze svého okolí dostal právě za "činnost vztahující se k okupaci Krymu nebo ke svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovičovi", uvádí Bellingcat. Janukovyč byl na Putinův pokyn během protivládních bouří v Kyjevě v roce 2014 tajně přepraven na Ruskem kontrolovaný Krym.

Bellingcat uvádí, že podle expertů přítomnost lékaře při útoku proti Skripalovi může být projevem standardního postupu při operacích toho druhu. "Buď měl zajistit, aby jed byl použit účinně, nebo měl zabránit náhodné intoxikaci útočníků," napsala investigativní skupina.

Na oba údajné pachatele březnového útoku nervově paralytickou látkou typu novičok v Salisbury byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a za pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také dvojici podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. Rusko jakýkoli podíl na těchto událostech popírá.

Oba muži v zářijovém rozhovoru s ruskou televizní stanicí RT připustili, že Salisbury v březnu navštívili jako turisté, odpovědnost za útok ale odmítli.

Tagy: Rusko Velká Británie špionáž a rozvědka

Zdroje: ČTK