Britové mají požádat Rusko o vydání Skripalových atentátníků. Výmysl, kontruje Moskva

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Za "neověřený výmysl" označila ruská ambasáda v Londýně informaci listu The Guardian, že britská prokuratura má připravenou žádost o vydání dvou ruských občanů. Podle vládních zdrojů se jedná o dvojici mužů podezřelých z březnového atentátu na bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii. Moskva ale nadále jakoukoli účast na útoku popírá.

Vyšetřování atentátu na Skripalovi trvá už pět měsíců

Vyšetřování atentátu na Skripalovi trvá už pět měsíců,zdroj: Profimedia

Britská média již v polovině července uvedla, že policie identifikovala osoby podezřelé z útoku spáchaného v březnu v anglickém Salisbury. Úřady však tehdy odmítly potvrdit informace o tom, že jde o Rusy.

Podle dnešní zprávy britského deníku na případu pracovaly stovky policistů a agentů tajných služeb, kteří podrobně zmapovali pohyb zmíněné dvojice od příjezdu do chvíle, kdy zemi opustili. Média již dříve spekulovala o tom, že dvojice ruských agentů přiletěla do Británie krátce před útokem a bezprostředně po něm zemi opustila.

Skripal byl ruským tajným agentem, který ovšem vyzrazoval informace britské zpravodajské službě MI6. Do Británie se dostal v roce 2010 po výměně zadržených agentů. Z březnového útoku se on i jeho dcera zotavili.

Moskva mluví o výmyslech

Prezident Vladimir Putin ruskou odpovědnost za útoky opakovaně odmítl a incident vyvolal diplomatickou roztržku spojenou s masivním vyhošťováním diplomatů.

"Vůbec nevěříme takovýmto neověřeným výmyslům, které píší média," reagovala na zprávu ruská ambasáda v Londýně. Britské ministerstvo vnitra i prokuratura se k informacím deníku odmítly vyjádřit.

Podle agentury Reuters je pravděpodobné, že případnou žádost Moskva zamítne. Rusko nevydává své občany do jiných zemí. Británie učinila podobnou zkušenost již v souvislosti s vraždou jiného bývalého agenta Alexandra Litviněnka z roku 2006, kdy Moskva odmítla vydat lidi podezírané britskými úřady.

Novičokem, který vyvinul bývalý Sovětský svaz, se v červnu otrávili další dva lidé jen několik kilometrů od domu Skripalových. Zatímco žena v nemocnici zemřela, její partner se zotavil. Později vypověděl, že byl jed v lahvičce, která vypadala jako parfém. Policie událost stále vyšetřuje.

Tagy: Rusko Velká Británie zahraničí tajné služby útoky a atentáty kauza Skripal

Zdroje: ČTK