Aktualizováno: Dlouho chystaná akce: Ukrajinci a separatisté si vyměnili zajatce

Na kontrolním stanovišti Majorsk, jímž u Horlivky prochází demarkační linie, se uskutečnila dlouho chystaná výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými povstalci, kteří ovládají část východoukrajinského Donbasu. Ukrajinská strana předala vzbouřencům 237 lidí a 74 od nich převzala.
Proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, který při jednání zastupoval ukrajinskou stranu, uvedl, že Kyjev místo původně domluvených 306 zajatců předal separatistům 237 lidí. Důvod je, že nedorazila část těch, kteří si již v ukrajinských věznicích odpykali trest a byli propuštěni na svobodu. Kromě toho se prý několik zajatců odmítlo na povstalecká území vrátit.
Návrat Ukrajinců ze zajetí od povstalců oznámila zástupkyně prezidenta Petra Porošenka v parlamentu Iryna Lucenková. "Proces výměny skončil. Ukrajinská strana dostala 74 rukojmích držených v zajetí na okupované části Donbasu," napsala na facebooku.
Představitelka doněckých povstalců Darja Morozovová agentuře TASS potvrdila, že ukrajinské straně bylo předáno 57 osob. Původně jich mělo být 58, ale jeden člověk se odmítl vrátit "na území kontrolované Kyjevem". Zbylých 17 zajatců předali ukrajinské straně luhanští vzbouřenci.
Mezi propuštěnými je také ukrajinský duchovní Igor Kozlovskij, o jehož osvobození se zasazoval i prezident Miloš Zeman. "(Kozlovskij) je v letadle a vrací se domů," sdělil šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák, podle něhož to zástupcům prezidentské kanceláře potvrdila rodina ukrajinského historika, duchovního a teologa. O jeho propuštění se během návštěvy Ruska zasazoval Zeman u prezidenta Vladimira Putina. Podle Jindráka se tak stalo při užším jednání. Putin na žádost odpověděl, že o případu nemá informace, ale že se poptá, co by se ve věci dalo udělat. "Zjevně se tam musela udát nějaká intervence," řekl Jindrák. Poznamenal přitom, že Putin nic neslíbil a že za propuštění Kozlovského "nebylo nic vyměněno ani přislíbeno". Jindrák to považuje za důkaz nadstandardních vztahů.
Podle Medvedčuka se uskutečnila první etapa výměny zajatců. Ve druhé etapě by pak měl být naplněn princip "všichni za všechny" dohodnutý v rámci takzvaných minských mírových dohod. O tom, kdy by se druhá etapa měla konat, se politik nezmínil.
Povstalecká agentura Novorossija připomněla, že do dlouhých jednání o výměně zajatců se zapojil i Vladimir Putin, který jednal s vůdci separatistů v Doněcku a Luhansku, stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová, která dojednávala podrobnosti s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.