Separatisté na Ukrajině vyhlásili nový stát Malorusko. 'Zabrali' i Kyjev

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 7. 2017 16:10) - Aktuality autor: šar

Proruští radikálové ze samozvaných východoukrajinských lidových republik podle informací ruské agentury TASS v úterý vyhlásili stát Malorusko. Přičlenili k němu 19 z 24 ukrajinských regionů i "dosavadní" hlavní město Kyjev. Součástí Maloruska mají být ukrajinské oblasti od západní Lvovské až po Donbas na východě. Hlavním městem nového "federálního státu", jehož ústava se prý chystá, má být Doněck.

Proruští separatisté v Doněcku. Ilustrační snímek

Proruští separatisté v Doněcku. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

"My, zástupci bývalých ukrajinských regionů, oznamujeme vytvoření nového státu, který je právním nástupcem Ukrajiny. Souhlasíme s tím, že nový stát ponese název Malorusko, protože sám název Ukrajina se zdiskreditoval," citovala ruská agentura z "ústavního aktu" povstalců. Na shromáždění v Doněcku ho přečetl úřadující místopředseda doněcké "vlády" Alexandr Timofejev.

"Ústavní akt" separatistů má údajně zastavit občanskou válku a vyloučit další oběti. Nový útvar je následnickým státem Ukrajiny, uvedl šéf doněckých radikálů Alexandr Zacharčenko. V Malorusku bude podle něj vyhlášen po dobu tří let výjimečný stav, v jehož rámci bude platit zákaz činnosti politických stran.

Vlajkou nového státu se má stát prapor Bohdana Chmelnického, zakladatele prvního státu kozáků, který se podle ruského výkladu dějin snažil sjednotit Ukrajinu s Ruskem.

Radikálové z Luhansku se nepřidali

Projekt separatistů v Doněcku nemá podporu luhanských radikálů. Vyplývá to z informace luhanské agentury LIC. Vedení "Luhanské lidové republiky" označilo krok za pochybný a odmítlo se ho účastnit, byť podle Zacharčenka je součástí Maloruska i Luhansk.

Jeden z vůdců tamních separatistů Vladimir Děgťarenko ale agentuře LIC řekl, že na úterním shromáždění v Doněcku, kde Zacharčenko Malorusko vyhlásil, žádní zástupci Luhansku nebyli a nikdo s vedením luhanských povstalců o novém státě nehovořil.

"V této chvíli o smysluplnosti podobného kroku velmi pochybujeme," poznamenal Děgťarenko. Jeho stoupenci prý kromě toho dodržují minské mírové dohody, které nemají alternativu. Pokud ale z Doněcku přejde nějaký návrh, luhanská skupina ho prý posoudí.

Mluvčí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka uvedl, že Ukrajina obnoví svrchovanost nad celým svým územím. "Ukrajina obnoví svou svrchovanost nad Donbasem i Krymem," napsal v twitteru mluvčí Svjatoslav Ceholko. Ruská nejvyšší místa zatím činnost separatistů oficiálně nekomentovala.

Předseda výboru Státní dumy pro záležitosti postsovětského prostoru Leonid Kalašnikov v první reakci prohlásil, že krok povstalců lze "lidsky pochopit". Separatisté by nicméně měli být "v podobných záležitostech ostražitější". "Jako šéf výboru to podpořit nemohu. Jako člověk, komunista a poslanec už dávno Rusko vyzývám, aby tyto státy (lidové republiky) uznalo," řekl Kalašnikov.

Zdrženlivost Moskvy vůči projektu doněckých radikálů v úterý naznačila státní agentura TASS. Tlumočila názor politologa Alexeje Česnakova, podle něhož je krok separatistů vzdálen realitě.

"Projekt Maloruska je dílem spisovatelů a blogerů blízkých k vedení DNR. V samotném vedení DNR ho mnozí považují za neseriózní. Je to spíš literatura než politika," řekl Česnakov. Za měsíc podle něj o Malorusku už nikdo nebude nic vědět.

Název Malorusko, či Malá Rus, se pro Ukrajinu po staletí hojně užíval v Rusku a často v ruském prostředí zaznívá dodnes. Podle jazykových expertů jde spíš o imperiální archaismus z dob carského období. Separatisté v Doněcku a Luhansku nicméně od povstání v roce 2014 používají pojmy Malorusko nebo Novorusko pro regiony, které si nárokují. V létě roku 2014 požadovala přejmenování Ukrajiny na Malorusko Lidovědemokratická strana ruského nacionalisty Vladimira Žirinovského.

Malá Rus byla v minulosti zejména v Rusku a Polsku chápána jako geografická analogie Velké Rusi (dnešního Ruska), Bílé Rusi (dnešního Běloruska) či Červené Rusi (haličského regionu na západě Ukrajiny).

Proruští radikálové zahájili v roce 2014 povstání proti Kyjevu odděleně v Luhanské a Doněcké oblasti, v jejichž zabraných regionech vyhlásili své "lidové republiky". Občasné tendence ke spojení opakovaně narážely na osobní rozbroje, politické ambice a mocenské spory. Pojem Novorusko, kterým separatisté i jejich spojenci v Rusku operují, se přitom dosud vztahoval spíš na jihovýchodní regiony Ukrajiny, nikoli na rozsáhlé oblasti až ke Lvovu, které má povstalecké Malorusko zahrnovat.

Tagy: Rusko zahraničí Ukrajina Donbas separatisté východní Ukrajina rusko-ukrajinské vztahy rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK