Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Čtvrtá dávka vakcíny. Válek je pro přeočkovat rizikové skupin lidí před další vlnou covidu-19

Čtvrtá dávka vakcíny. Válek je pro přeočkovat rizikové skupin lidí před další vlnou covidu-19
„Domnívám se, že Evropa bude muset očkovat proti covidu stejně, jako se očkuje proti chřipce a jakémukoliv jinému infekčnímu onemocnění, kdy se dospělí očkují,“ uvedl Válek (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Rizikové skupiny obyvatel by před další vlnou koronavirové infekce očekávanou letos na podzim měly být přeočkované proti nemoci covid-19, řekl dnes český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek po schůzce se svým slovenským kolegou Vladimírem Lengvarským.

Bratislava i Praha podle obou ministrů také připravují smlouvu o spolupráci svých záchranných služeb tak, aby záchranáři pro případ potřeby mohli pomáhat na druhé straně společné hranice.

„Musíme se připravit na podzim, kdy nás bezesporu čeká další vlna. Všichni rizikoví občané našich zemí by měli být přeočkováni, především senioři, kteří mají nadváhu a další nemoci,“ uvedl Válek. Podle něj je to jediná bezpečná cesta, jak zabránit tomu, aby tito lidé zemřeli.

Podle českého ministra pacienti v souvislosti s covidem-19 umírají především proto, že nejsou očkovaní. „Virus tady vždy bude, nikdy nezmizí. Virus zmutoval, naučil se poznávat svého hostitele, tedy člověka. Domnívám se, že Evropa bude muset očkovat proti covidu stejně, jako se očkuje proti chřipce a jakémukoliv jinému infekčnímu onemocnění, kdy se dospělí očkují,“ uvedl Válek.

Na Slovensku i v Česku je nyní situace v souvislosti s koronavirovou nákazou nejlepší za posledních několika měsíců, obě země také už odbouraly dřívější výrazné epidemické restrikce. Slovensko v očkování proti covidu-19 výrazněji zaostalo za průměrem EU.

Lengvarský řekl, že Slovensko a Česko dokončují přípravu dohody o spolupráci záchranných služeb v příhraničních oblastech a u větších zásahů. Cílem je, aby se pacientovi dostala pomoc v co nejkratší době bez ohledu na to, ze které země k němu záchranáři vyrazí.

„Princip je v tom, aby slovenské a české záchranné služby byly v příhraničních oblastech propojeny tak, aby v případě, že slovenská sanitka je blíže k českému pacientovi na české straně, a naopak, jejich služby byly koordinovány. V neposlední řadě, aby byly ulehčeny zásahy při hromadném postižení osob, viděli jsme to při tornádu na Moravě,“ řekl Lengvarský.

Zmíněná dohoda bude prezidentským typem smlouvy a Válek by uvítal, pokud by vstoupila v platnost na začátku příštího roku.

Zdroje: