Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Ve středu testy odhalily 1645 nakažených, asi o polovinu méně než před týdnem

Ve středu testy odhalily 1645 nakažených, asi o polovinu méně než před týdnem
Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,9 milionu potvrzených případů nákazy (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

V Česku epidemie koronaviru dál slábne. Ve středu laboratoře odhalily 1645 nakažených, před týdnem to byl zhruba dvojnásobek.

O polovinu se v mezitýdenním srovnání snížil také počet podezření na opakovanou nákazu, ve středu jich bylo 308. Nižší byl ale i počet testů na koronavirus, zdravotníci jich provedli necelých 14 000, asi o 6500 méně než minulou středu.

Ubývá i pacientů s onemocněním covid-19 v nemocnicích, ve středu jich statistiky ministerstva zdravotnictví evidovali 857, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 260 nakažených víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Současný vývoj epidemie podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka umožňuje ukončení stavu pandemické pohotovosti, který byl zaveden zákonem o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 loni v únoru a umožnil přijímat některá protiepidemická opatření bez vyhlášení nouzového stavu.

Ukončení stavu pandemické pohotovosti k 3. květnu schválila ve středu vláda, potvrdit jeho konec musí svým usnesením podle pandemického zákona Sněmovna. „Čísla nakažených a hospitalizovaných jsou stále příznivější, a není tak nutné v něm nadále setrvávat,“ uvedl ministr na twitteru.

O oslabování epidemie svědčí i takzvané incidenční číslo. Na 100 000 obyvatel za poslední týden připadá nyní 109 nových případů. Nižší týdenní incidence byla naposledy loni 18. října. Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde činí 188, následuje Středočeský kraj v přepočtu se 129 pozitivními. V dalších krajích je už incidence pod celostátním průměrem. Relativně nejpříznivější situace je v Libereckém a Karlovarském kraji, kde se tento ukazatel dostal pod 80.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,9 milionu potvrzených případů nákazy. Zemřelých evidují statistiky 40 123.

Dokončené očkování proti covidu-19 má téměř 6,87 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes 4,15 milionu z nich. Zájem o vakcinaci je poslední týdny malý, ve středu zdravotníci aplikovali téměř 2900 dávek, před týdnem se nechalo očkovat zhruba 3100 lidí. Výrazně nyní převažují lidé, kteří si chodí pro třetí posilující dávku vakcíny.

Podle Válka je jisté, že na podzim přijde další vlna epidemie. „Připravujeme se i na to, abychom měli dostatek vakcín a léků na podzim. Otázka je, jaká mutace nebo jaká kombinace mutací to bude,“ uvedl po středečním jednání vlády. Kabinet ho proto pověřil zahájit v rámci Evropské unie diskusi o nákupu léku paxlovid pro podzimní měsíce, vyjednávat má i o vakcínách.

Zdroje: