Počet nelegálních cizinců v Česku výrazně klesl, už přes nás neputují uprchlíci

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Počet cizinců, kteří byli v Česku nelegálně, klesl na úroveň před migrační krizí. Policie jich loni zadržela 5261, což je oproti roku 2015 o 3302 méně. Šlo většinou o Ukrajince. Za pokles může hlavně to, že přes Česko už neputuje takové množství uprchlíků. 

Česko už neslouží jako tranzitní země uprchlíků směřujících na sever a západ Evropy, počet nelegálních cizinců zadržených v loňském roce oproti roku 2015 klesl o 40 procent. Ilustrační snímek

Česko už neslouží jako tranzitní země uprchlíků směřujících na sever a západ Evropy, počet nelegálních cizinců zadržených v loňském roce oproti roku 2015 klesl o 40 procent. Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera se statistiky vrátily do stavu před rokem 2015, než vypukla migrační krize. Loni policie při tranzitní migraci chytila 511 cizinců, o rok dříve jich bylo 3294. Nejčastěji šlo o malé skupiny migrantů, kteří jeli mezinárodními vlaky nebo v dodávkách.

"Jedním z důvodů je uzavřená dohoda EU s Tureckem, které přestalo pouštět uprchlíky do Evropy," řekl novinářům Majer. Pomohla také další opatření na takzvané balkánské trase, kde některé země postavily ploty.

V ČR bylo loni nelegálně 1567 Ukrajinců, kteří nejčastěji přijedou legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu. S výjimkou předloňska jsou na prvním místě dlouhodobě. Po nich následovali občané Ruska, Kuvajtu a Vietnamu.

Na pátém místě se umístili Syřané, kteří v roce 2015 kvůli uprchlické krizi patřili mezi nejčastěji zadržené cizince. Zatímco v roce 2015 jich v česku bylo zadrženo 2016, loni 158, což byl pokles o více než 92 procent.

Loni se ze 168 na 56 snížil počet lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či k překročení hranice. Bylo mezi nimi 13 převáděčů, meziročně o 105 méně. I tento pokles způsobila menší tranzitní migrace.

"Převaděči začali hledat nové způsoby přepravy těchto osob, a tak se nám objevují v úkrytu v nákladních automobilech, objevují se v nákladních vlacích a cisternách, což jsou případy, které zasluhují pozornost vzhledem k nebezpečí ztráty života," uvedl vedoucí oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimír Takáč.

Cizinecká policie také odhalila 1430 falešných dokladů a dalších cestovních listin, což bylo o 1072 méně. Podle Huberta Langa z Národního centra pro kontrolu dokladů se policisté nejčastěji setkávají s rumunskými, řeckými, italskými a českými zfalšovanými doklady. Zneužívají je hlavně Ukrajinci, Češi a Moldavané.

"Nejčastěji jde o totální padělky, pak se objevují pozměněné, u kterých je například vyměněna fotografie nebo doba platnosti," dodal Lang. Nebezpečný je podle něj celoevropský trend, kdy je doklad pravý, ale používá ho někdo jiný.

Mezi možná rizika pro letošní rok podle Takáče patří nebezpečí ze strany občanů Afghánistánu, kteří jsou nyní v Íránu, Řecku, Turecku či Makedonii a vyčkávají na přesun do Německa nebo severských zemí.

Další obavy se týkají možného zvýšeného počtu uprchlíků, kteří přijdou z Itálie, odkud nyní vede hlavní tranzitní trasa. Podle údajů, které má česká policie k dispozici, na přesun do Evropy čeká v Řecku, Makedonii či Srbsku kolem 70 tisíc migrantů.

Tagy: Česko domácí uprchlická krize uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK