Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Velkým bratrem 2016 je Stropnického ministerstvo obrany za návrh zákona o Vojenském zpravodajství

Velkým bratrem 2016 je Stropnického ministerstvo obrany za návrh zákona o Vojenském zpravodajství
Ministr obrany Martin Stropnický | zdroj: Profimedia

Úředním slídilem roku 2016 se stal úřad ministra obrany Martina Stropnického (ANO) za návrh zákona umožňující vojenské tajné službě kontrolu nad internetem. Další anticeny získal v anketě Home Credit za záměr prověřovat žadatelům o půjčku obsah mobilních telefonů nebo Úřad práce za vyžadování kompletních bankovních výpisů svých klientů.

Pozitivní cena, která nese jméno Edwarda Snowdena, putuje do Vsetína. Město ji obdrželo za příkladný způsob, jakým informuje o rozmístění kamer městského kamerového systému, ale i o tom, jaké prostranství zabírají a co je na záběrech vidět.

Výroku Velkého bratra se dopustil generální ředitel společnosti MasterCard v ČR Miroslav Lukeš: "Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá."

Ceny Velkého bratra rozdává už podvanácté nevládní organizace Iuridicum Remedium. Na základě návrhů veřejnosti je uděluje sedmičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků či novinářů.

Big Brother Awards 2016

  • Cenu pro Úředního slídila získalo Ministerstvo obrany za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství. Ministerstvo obrany chce dát novelou vojenským zpravodajcům právo umístit na internetové linky "černé skříňky", jež by mohly odposlouchávat, ale i blokovat či měnit provoz českého internetu. Cílem má být efektivní kybernetická obrana, což je bezpochyby téma velmi důležité. Vágní formulace zákona, pokud jde o meze sledování, spolu s dlouhodobě problematickou kontrolou činnosti zpravodajských služeb, ovšem naopak vytváří prostor pro zneužití nově nabytých pravomocí a mohou vést paradoxně k oslabení kybernetické bezpečnosti. Ministerstvo obrany i zpravodajci tvrdí, že nepůjde o data o "konkrétních osobách". A pokud ano, tak budou žádat o soudní povolení stejně jako dnes. Faktem ale je, že technicky sledování konkrétních lidí nic bránit nebude a odhalení takové činnosti bude vzhledem k chybějícím efektivním kontrolním mechanismům i povinné mlčenlivosti operátorů velmi obtížné. Snahu vlády provádět dílčí úpravy formou pozměňovacích návrhů (naposledy pozměňovací návrh schválený bezpečnostním výborem) považují porotci spíš za snahu zastřít základní problém, kdy samotný koncept přímého plošného sledování internetového provozu včetně metadat o komunikaci je nepřijatelný.
  • Cenu pro Firemního slídila získal poskytovatel nebankovních půjček Home Credit. Přišel s novým způsobem prověřování žadatelů o půjčku a oznámil záměr využívat při prověřování klientů speciální aplikaci, která zanalyzuje obsah mobilního telefonu klienta. V případě, že například najde kontakty na osoby, které v minulosti půjčky nespláceli, může být žadatel o půjčku odmítnut. Ačkoli na první pohled se celá věc týká pouze těch klientů, kteří by dali souhlas s použitím aplikace, tak tomu není. Home Credit by využíval osobní data nejen o těchto klientech, ale i další data shromážděná za dvacetiletou dobu jeho existence a také data o dalších lidech uložená v mobilním telefonu.
  • Cenu pro Dlouhodobého slídila získal Úřad práce ČR. Již řadu let vyžaduje od žadatelů o některé sociální dávky, zejména pak od žadatelů o příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení, kompletní výpisy z bankovních účtů. Povinnost kompletní výpisy předkládat přitom nemá oporu v zákoně. Dotýkat se může nejen samotných žadatelů o dávky, ale i s nimi společně posuzovaných osob, které o dávky nežádají, jenom s žadatelem bydlí ve společné domácnosti. Ačkoli je na jednu stranu pochopitelná snaha bránit se zneužívání dávek, výpisy z bankovních účtů obsahují řadu údajů, které úředník k posouzení nároku na dávku jednoduše nepotřebuje, i když většina žadatelů pod hrozbou nepřiznání dávek tomuto požadavku vyhoví.
  • V kategorii Výrok Velkého bratra "uspěl" generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš. "Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá." Výrok pochází z rozhovoru pro server Peníze.cz a je v rozhovoru doplněn řadou dalších výroků, které by podle porotců bylo možné v této kategorii nominovat rovněž. Hlavním nedostatkem dnešních platebních karet v porovnání s hotovostí je ztráta anonymity plateb. V tomto směru je první část citovaného výroku pravdivá. Druhá část citovaného výroku podle poroty ale nevyjadřuje objektivní a trvalý stav, nýbrž pouze neochotu na stávajícím kurzu a sběru dat něco měnit. Navíc konstatovanou představitelem společnosti, která si může dovolit výzkum a vývoj takových elektronických platebních prostředků, které si udrží vlastnosti stávajících bankovek, zejména pokud jde o anonymitu běžných plateb.
  • Pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí či k transparentnosti nakládání s osobními údaji, získalo město Vsetín. Konkrétně za způsob informování o umístění kamer městského kamerového systému. Vsetínský kamerový systém je svým počtem 10 kamer relativně malý nejen absolutně, ale i v přepočtu na počet obyvatel. To, co ovšem porota ocenila, je způsob informování o kamerách, který je v rámci České republiky ojedinělý. Vsetín na svých webových stránkách umístil jednak mapu s vyznačenými body, kde jsou kamery umístěny, jednak pro každou kameru zveřejnil fotografii záběru či v případě otočných kamer záběrů míst, která kamera může monitorovat. Je třeba ocenit také to, že na zveřejněných fotografiích nejsou identifikovatelní lidé, i to, že k jednotlivým kamerám lze vznést přímo na stránkách dotaz či připomínku.

Složení poroty Big Brother Awards 2016:
Jan Cibulka – datový novinář, Český rozhlas
Robert Malecký – novinář, HlídacíPes.org
Ján Matejka – ředitel Ústavu státu a práva AV ČR, člen rozkladové komise ÚOOÚ
Ondřej Mikle – odborník na ICT technologie
Jan Vobořil – výkonný ředitel IuRe a advokát
Václav Vlk – advokát, Moreno Vlk & Asociados
Lukáš Zelený – vedoucí právní poradny časopisu dTest

Redakce Ústavu pro nezávislou žurnalistiku


Zdroje: