Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Čínský Velký bratr útočí. Chce číst studentům myšlenky

Čínský Velký bratr útočí. Chce číst studentům myšlenky
Neplánují náhodou čínští studenti náhodou puč? (ilustrační snímek) | zdroj: ThinkStock

Téměř jeden a půl miliardy obyvatel se sleduje velmi těžko. Čína proto plánuje pomocí sběru velkého množství dat z internetu vypozorovat názory mladých lidí a upravit na základě toho své ideologické učení, píše server Quartz.

Big data, neboli veledata, jsou výborným prostředkem, jak shromažďovat informace a vytvářet databáze. Pro Čínu je to ideální kvůli tomu, aby věděla, co se děje na jejím rozsáhlém území. A to i čistě nevinně - pomocí sběru dat od uživatelů internetu může zjistit i tak obyčejné věci, jako je obydlenost jednotlivých oblastí a to, zda někde nevznikají města duchů.

Va všech územích, včetně těch se špatnou technologickou infrastrukturou, je nějaký správce zodpovědný za vykazování dat a statistických údajů například o místní nezaměstnanosti. Jenže ty jsou často nadhodnocované, aby se místní politici vylepšili v očích komunistického vedení země, a vláda tak nemá přesné informace o reálné situaci.

To se podařilo jakžtakž obejít prostřednictvím největšího čínského vyhledávače Baidu, který soustřeďuje informace o stovkách milionů uživatelů internetu. Díky tomu se dají odhalit právě zmíněná města duchů - tedy rozlehlé obytné oblasti, ve kterých ale téměř nikdo nežije. 

Vládě ale využití veledat pro získání údajů o počtu obyvatelstvu nestačí, mohla by s jejich pomocí i zjišťovat, co si lidé myslí. Ideálně studenti, kteří by mohli komunistickou ideologii podrýt.

Čínské ministerstvo školství tedy přišlo s návrhem, že by se sběr velkého množství dat dal využít k monitorování politických názorů jednotlivých studentů. Podle zprávy, kterou vypracovalo oddělení propagandy na technické univerzitě v Čcheng-tu, by se vytvořila "databáze politické ideologie".

Do ní by padala například data z knihovních záznamů a sociálních sítí tak, aby vláda získala přehled o "trendech v myšlení a hodnotách žáků, ale i o sociálních problémech, kterým je potřeba se věnovat". 

Kdyby měl čínský velký bratr k dispozici podobně rozsáhlou databázi, mohl by jednoduše identifikovat osoby, které mohou režim ohrozit. Jednoduchou cestou by získal informace o tom, že si někdo v knihovně nepůjčuje kontroverzní knihy, nebo třeba o tom, že vkládá na sociální sítě příliš mnoho kritických příspěvků. Nebylo by tak potřeba držet si tolik informátorů, všechno by udělaly počítače. 

Studentští volnomyšlenkáři a disidenti ale mají zatím štěstí, plány ministerstva jsou zatím jen na papíře a spadají spíš do říše fantasy rigidních komunistických pohlavárů. Naráží totiž mimo jiné na to, že sběr takového objemu informací by v početné populaci byl příliš náročný. Sama zpráva ostatně celou dobu opatrně naznačuje, že Čína zatím není tak vyspělá na to, aby podobná databáze mohla vzniknout a skutečně fungovat.

A ve chvíli, kdy bude země podobných věcí schopná, snad nebude databáze potřeba... 

Zdroje:
Vlastní, QUARTZ