Dnes je čtvrtek 5. srpna 2021., Svátek má Kristián
Počasí dnes 14°C Občasný déšť

Prodáváme šunty, přiznávají Číňané. Přichází konec čínských padělků?

Prodáváme šunty, přiznávají Číňané. Přichází konec čínských padělků?
Číňané padělávají, co se dá včetně alkoholu. Většinou jsou ale jejich padělky nekvalitní | zdroj: Profimedia

Čína proslula jako pirátská velmoc. Jenže teď sama přiznává, že více než třetina čínského zboží prodávaného přes internet je padělek nebo šunt. Píše o tom čínský tisk s odvoláním na zprávu, která putovala do rukou čínských zákonodárců. Kvalitativním požadavkům podle oficiálního dokumentu odpovídá méně než 59 procent čínského zboží dostupného online. Jaká jsou asi reálná čísla a co s tím Čína hodlá dělat?

V dokumentu se mimo jiné uvádí, že je nutné "co nejdříve vypracovat legislativu, která by regulovala internetový prodej", zlepšila nad ním dozor, vymahatelnost zákaznických práv a zpřísnila zodpovědnost prodejců.

Číňané si s příslušným zákonem musí pospíšit. Objem internetového prodeje raketově roste, jen loni v Číně stoupl o 40 procent a činil 2,8 trilionu jüanů. Přibylo také i stížností od zákazníků, a to více než trojnásobně oproti předchozímu roku.

Nekvalitní zboží a padělky přitom netrápí jen samotné Číňany. Vzhledem k rozmachu globálního internetového prodeje si čínský padělaný iPhone nebo "zaručeně opravdovou Vuittonku" může koupit klidně i český zákazník.

Výrobcům značkové elektroniky a luxusního zboží leží čínští piráti v žaludku už delší dobu.

Zdroje: