V Číně žije nejvíc miliardářů na světě

- Aktuality autor: roj

Počet miliardářů se v Číně letos oproti loňskému roku zdvojnásobil, vzrostl na 596. Poprvé v historii tak Čína v množství miliardářů překonala Spojené státy, informoval britský server The Telegraph s odkazem na zprávu agentury The Hurun Report, která monitoruje bohatství v Číně. 

Nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin, předseda společnosti Wanda Group

Nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin, předseda společnosti Wanda Group,zdroj: Profimedia.cz

Množství extrémně zámožných lidí v Číně roste téměř šokujícím tempem. Letos přibylo 242 podnikatelů, kteří přesáhli miliardové jmění, a celkově tak v zemi žije 596 miliardářů. To je nárůst téměř o sto procent!

Čína ale neláme rekordy jen v rychlosti zbohatnutí, poprvé se jí podařilo na čele žebříčku vystřídat Spojené státy. Tam podle The Hurun Report žije "jen" 537 miliardářů. 

Prudký nárůst odráží vzestup internetového obchodu a poptávku po službách a zábavě, zatímco tradiční odvětví průmyslu upadá. 

Důkazem je i nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin, předseda společnosti Wanda Group, která provozuje hotely, obchodní centra a řetězce kin. Jeho bohatství vzrostlo oproti předchozímu roku o 52 procent a nyní má na kontě majetek v hodnotě 34,4 miliardy dolarů (826 miliard korun).

S 22,7 milionu dolarů (545 miliardy korun) ho následuje zakladatel internetového obchodu Alibaba Jack Ma. Trojici uzavírá Cung Čching-chou ze společnost Wahaha prodávající limonády a minerální vody, ten má majetek ve výši 22,1 miliardy dolarů (530 miliard korun).

Mezi novými miliardáři v Číně výrazně převažují mladí lidé. Až osmdesát procent z nich je mladší 50 let. A zajímavostí je, že zhruba čtvrtina z nich se vypracovala vlastní silou z chudých poměrů, což se ve Spojených státech podařilo jen osmi procentům miliardářů.

Spojené státy Čína překonala i v počtu lidí náležejících ke střední třídě. Nyní ji tvoří zhruba 109 milionů lidí, zatímco v USA je to přibližně 92 milionů. Průzkum sestavila švýcarská banka Credit Suisse, jehož závěry zveřejnil server CNNMoney.

Do střední třídy Credit Suisse zahrnuje lidi s majetkem od 50 tisíc do 500 tisíc dolarů (1,2 milionu až 12 milionů Kč). Credit Suisse používá při měření spíše majetek než příjmy, aby zabránila dočasným změnám způsobeným například nezaměstnaností.

Tagy: Čína zahraničí nejbohatší lidé

Zdroje: ČTK,The Telegraph