Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Čeští filmaři uprostřed špionážního skandálu v Rusku

Čeští filmaři uprostřed špionážního skandálu v Rusku
Petr Nikolaev a Jiří Pruša | zdroj: LEGIE film

Dvojici českých filmařů Petra Nikolajeva a Jiřího Průšu zadrželi na nádraží v ruském Čeljabinsku. Češi natáčeli vlaky bez povolení ruských úřadů. Policisté je odvedli na stanici, kde jim "bylo nabídnuto dobrovolně smazat záběry a oni tak učinili", jak upřesňuje server Lenta.ru. 

"Režiséři vysvětlili, že natáčejí film o českých legionářích, proto cestují v Rusku," uvedl agentuře TASS její důvěrný zdroj. Z Čeljabinsku se Češi vydali do Jekatěrinburgu. Incident se stal minulé pondělí, místní média ale o tom informují až teprve nyní.

Pořizovat záběry na nádražích v Rusku lze bez povolení jen pro soukromé účely. Rusové jsou na svou dopravní infrastrukturu háklivější kvůli hrozbě atentátů. Na nádražích mají kromě policejního dohledu mimo jiné i vysvětlivky pro cestující, co dělat v případě bombové hrozby. A navíc jsou také citliví na dodržování byrokratických postupů.

Špionážní skandál v Čeljabinsku neušel pozornosti ruských internetových uživatelů. Objevily se dokonce názory, že se žádné záběry nemazaly a celý incident byl nahraný kvůli propagaci filmu, který čeští filmaři plánují vypustit v roce 2017. 

Zdroje:
Vlastní