Dnes je středa 7. května 2025., Svátek má Stanislav
Počasí dnes 13°C Zataženo

Československo na konci války bombardovali Sověti i západní spojenci

6. 5. 2015 – 11:46 | Magazín | pal

Československo na konci války bombardovali Sověti i západní spojenci
Ilustrační snímek: Své oběti leteckých útoků má i Československo | zdroj: ThinkStock

Několik desítek let se říkalo, že se krátce po skončení druhé světové války (9. května 1945) stala některá česká a moravská města terčem útoku německých letadel. Ve skutečnosti to ale byly sovětské stroje, které útočily na německé vojáky nedodržující podmínky kapitulace. Bombardování si vyžádalo 1300 obětí. 

Cílem náletů bylo zastavení ustupujících německých jednotek, které nedodržovaly jednu z podmínek kapitulace - totiž že se 9. května nesměly od časných ranních hodin přesouvat. Řada německých útvarů ale tuto podmínku nedodržovala. Němci nechtěli padnout do rukou Rudé armády a naopak se chtěli stát zajatci spojenců, u kterých měli jistotu lepšího zacházení.

Nad územím Čech a Moravy operovalo několik sovětských letek - 2. letecká armáda s 697 letadly nad Čechami, 5. letecká armáda s 344 stroji  nad střední Moravou a Českomoravskou vysočinou a 8. letecká armáda s 82 letadly nad severovýchodní Moravou a Slezskem.

Útoky, o kterých se nesmělo mluvit

Sovětské stroje útočily na velké ploše, mimo jiné i v Mladé Boleslavi, Mělníku, Liběchově, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Úštěku, Liberci, Jablonci nad Nisou, ale i Ždírci nad Doubravou nebo Krucemburku na Vysočině.

Útoky byly navíc velmi pečlivě zdokumentovány. Asi nejtragičtější situace byla v Mladé Boleslavi, kde při náletu zemřelo 148 lidí, ale nikdy se nepodařilo zjistit, kolik z nich patřilo skutečně k ustupujícím německým jednotkám. Městem tehdy navíc procházeli litevští a estonští vojáci, kteří se také mohli stát oběťmi náletů.

Identita útočících letadel byla po dlouhou dobu utajovaná. V tehdejším československém tisku se o nich nic nepsalo. Poprvé se o náletech sovětských letadel na území poválečného Československa zmiňují až v polovině 60. let sovětští historikové.

Sovětské nálety ovšem považovali za regulérní součást bojů s nepřítelem. Pravdou ovšem zůstává, že bombardéry sloužily především jako letecká podpora postupující Rudé armádě.

Na Československo útočili i západní spojenci

Nad tehdejším Československem se proháněla i spojenecká letadla. První britské stroje se nad naším územím objevily už v lednu 1940, ale nebyly vybaveny bombami. Jejich úkolem bylo shazování propagandistických letáků.

Americké letectvo se do náletů na německé cíle v Československu zapojilo až v roce 1944. Americké letouny bombardovaly rafinerii v Záluží u Mostu a později i továrny v Kolíně, Pardubicích nebo Kralupech nad Vltavou.

Od listopadu 1944 do května 1945 byla několikrát bombardovaná i Praha. Spojenecké letouny se pak soustředily i na ochromení tehdejší dopravní infrastruktury a útočily na některé železniční uzly v Plzni, Chomutově, Kladně a Berouně.

Plzeň se stala terčem náletu i 25. dubna 1945, kdy spojenecká letadla bombardovala Škodovku. V dubnu 1945 se do bojů zapojilo i rumunské letectvo. Během pražského povstání do bojů o Československý rozhlas zasáhlo i německé letectvo, které také útočilo i na jednotky generála Vlasova a na Ruzyňské letiště.  

Předchozí článek

Aktualizováno: Babiš: Podpora biopaliv skončí, už mě nebaví Kalouskovy lži

Následující článek

Tvrdá data nasvědčují soumrak globalizace