Americký PEN klub i přes kritiku ocenil vystřílený časopis

- Aktuality autor: pal

Americký PEN klub udělil francouzskému satirickému časopisu Charlie Hebdo, který se stal terčem teroristického útoku, cenu za odvahu v boji za svobodu slova. Proti rozhodnutí PEN klubu se už před časem spustila vlna kritiky. 

Časopis Charlie Hebdo vzbuzuje i rok po tragédii stále velké emoce

Časopis Charlie Hebdo vzbuzuje i rok po tragédii stále velké emoce,zdroj: Profimedia.cz

Anrew Solomon, předseda americké sekce klubu uvedl, že "obrana lidí zavražděných za uplatňování svého práva na svobodu projevu je základní hodnotou PEN klubu."

Reagoval tak na kritiku ze strany řady členů klubu, podle nichž francouzský časopis urážel jinou kulturu. Kanadsko-srílanský básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel Teju Cole a americká autorka Rachel Kushnerová se kvůli tomu nezúčastnili slavnostního předávání ceny v New Yorku, které se konalo za přísných bezpečnostních podmínek kvůli obavám z možného atentátu. 

Druhý tábor se naopak postavil jednoznačně za francouzské karikaturisty. Patří do něj třeba Salman Rushdie, kterému za román Satanské verše islamisté vyhrožovali smrtí, nebo Art Spiegelman, autor oblíbeného komiksu Maus.

Kromě časopisu byl v New Yorku oceněn i britský dramatik českého původu Tom Stoppard. "PEN klub neexistuje proto, aby bránil některé pronásledované spisovatele a jiné pronásledované spisovatele nebránil," uvedl Stoppard, který dostal cenu za celoživotní dílo.  

Tagy: Spojené státy PEN klub ceny a ocenění terorismus a násilí útoky a atentáty útok na Charlie Hebdo charlie hebdo

Zdroje: ČTK