Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Česko neuvažuje, že by očkovalo Sputnikem V, než vakcínu schválí EU

Česko neuvažuje, že by očkovalo Sputnikem V, než vakcínu schválí EU
Česká republika nezvažuje, že by užívala ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V dříve, než ji schválí evropské orgány. | zdroj: Profimedia

Česká republika nezvažuje, že by užívala ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V dříve, než ji schválí evropské orgány. Mohla by se nicméně předzásobit a získat náskok pro případ, kdyby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) své doporučení vydala. Před dnešním odletem do Srbska to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Premiér Andrej Babiš dnes s expertním týmem epidemiologů a virologů navštíví Srbsko. Jednat bude s premiérkou Anou Brnabičovou i prezidentem Aleksandarem Vučičem. Tématy jednání budou kromě koronavirové pandemie také integrace Srbska do Evropské unie. Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské farmaceutické společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Podle informací z minulého týdne Srbsko naočkovalo proti covidu-19 už více než půl milionu lidí.

Maďarské úřady daly na konci minulého týdne souhlas k použití ruské vakcíny Sputnik V, země tak začne vakcinaci touto látkou ještě před tím, než své doporučení vydá EMA. Babiš v pátek uvedl, že pokud by Česko mělo možnost získat i jinou než v EU schválenou vakcínu, mohlo by zvážit podobný postup jako Maďarsko. Babiš dnes novinářům řekl, že Rusko podle jeho informací již v EU o schválení požádalo.

Česko podle premiéra neplánuje občany očkovat vakcínou, které chybí souhlas EMA. "Takhle neuvažujeme. Jde o to, že pokud by se nám podařilo získat nějaké množství, nějaký příslib a náš Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) by schválil dokumentaci a čekalo se na schválení EMA, mohli bychom získat nějaký čas a náskok," uvedl. Připomněl svou starší neúspěšnou iniciativu, aby se v unijních zemích rozvážely očkovací látky firmy AstraZeneca ještě předtím, než je EMA schválí.

Babiš považuje za klíčové, aby Česko dokončilo první fázi očkování, v které bez registrací připadly vakcíny lékařům, lidem v domovech seniorů či zařízeních sociální péče. „Abychom už měli jednotný rezervační systém,“ uvedl. Od poloviny ledna se mohou v ČR k očkování hlásit lidé starší 80 let. Babiš o víkendu slíbil, že navrhne, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování pro lidi starší 60 let.

Zdroje: