Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Registrační systém k očkování se od února otevírat nebude, prohlásil Babiš

Registrační systém k očkování se od února otevírat nebude, prohlásil Babiš
Andrej Babiš a Jan Blatný | zdroj: Profimedia

Registrační systém k očkování proti covidu-19 se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny.

Podle Babiše nyní nemocnice budou ještě řešit, jak zajistí očkování pacientů, kteří do nich docházejí.

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a z nich zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února.

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů se z pátečních 26,5 procenta opět zvýšil nad 30 procent. V nemocnicích je 5741 pacientů s covidem, 1046 z nich ve vážném stavu. Od březnového začátku epidemie se v Česku koronavirem prokazatelně nakazilo 937 617 lidí, aktuálně jich je zhruba 107 000. Dosud zemřelo 15 369 nakažených. Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech, a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

"My určitě nebudeme otevírat nějaké nové registrace, myslím kategorie občanů, protože zkrátka tuto kategorii (nad 80 let) budeme očkovat dlouho," uvedl Babiš. Dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude nejspíš potřeba kontaktovat.

Česko dostalo zatím kolem 250 000 dávek. Podle premiéra je naočkovaných přes 192 000 lidí. Zhruba čtvrtina dávek tak zatím není spotřebovaná. "Není problém ve schopnosti očkovat, ale problém je naorganizovat to správně. To je odpovědnost jednotlivých očkovacích míst a center, aby si to nějak naorganizovaly, aby to vyšlo na druhou dávku," uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek oznámil, že ČR dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech vakcíny méně. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat plánovaný počet naočkovaných, uvedl Blatný. Od dubna by pak měly být podle něj zásilky vyšší, než se původně plánovalo. Firma Pfizer/BioNTech v polovině ledna dočasně dodávky v celé EU omezila kvůli navýšení výrobních kapacit.

Zdroje: