Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Česko kvůli britské mutaci koronaviru zastaví lety z Británie a zavádí karanténu

Česko kvůli britské mutaci koronaviru zastaví lety z Británie a zavádí karanténu
Prázdný pátý terminál letiště Heathrow: Evropské země ruší lety z Británie | zdroj: Profimedia

Lidé přijíždějící z Velké Británie do Česka budou muset nastoupit povinnou domácí karanténu, která může trvat až deset dní. Od pondělí pak Česká republika zastaví lety z Británie. Důvodem je nová mutace koronaviru, která se v Británii objevila. Experti tamní vlády v sobotu uvedli, že nový kmen koronaviru, detekovaný na jihu Anglie, se může šířit rychleji než ostatní.

"Česká republika, podobně jako řada dalších evropských zemí, od pondělí zastaví lety z Velké Británie. Příslušné opatření bude vydáno během zítřejšího rána," uvedlo ministerstvo zdravotnictví večer na twitteru. "S ohledem na riziko spojené s novou mutací viru, která byla prokázána ve Velké Británii, zavádíme od dnešního dne povinnou domácí karanténu pro všechny osoby, které tam v posledních 14 dnech pobývaly alespoň 24 hodin a nyní se vrací do ČR," sdělilo ministerstvo už během dne.

Lidé v karanténě podstoupí pátý až sedmý den po příjezdu do Česka PCR test na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Když bude test negativní, bude karanténa ukončena. V opačném případě bude domácí izolace trvat deset dní.

Velká Británie byla už dříve zařazena v tzv. cestovatelském semaforu ministerstva zdravotnictví do nejhoršího stupně, mezi červené země. Lidé, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při příjezdu do Česka vyplnit formulář a podstoupit test na covid-19 nebo se prokázat aktuálním testem z ciziny.

Britská mutace viru není pod kontrolou, státy EU ruší spojení

Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit, řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Británie v neděli ohlásila rekordní přírůstek infikovaných koronavirem, některé státy Evropské unie omezují s Británií spojení.

Pacienta nakaženého novým kmenem koronaviru má už i Itálie. Pacient a jeho partner se nedávno vrátili z Británie, a to přes římské letiště.

Významné šíření jisté mutace koronaviru v částech Anglie oznámila britská vláda v pondělí. V sobotu pak premiér Boris Johnson řekl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.

Experti zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci covid-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vzbuzuje mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie.

"Nová varianta (viru) se vymkla kontrole," řekl v rozhovoru s televizí BBC ministr Hancock. "Vzhledem k tomu, oč rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi složité udržet ji na uzdě, dokud není široce nasazená vakcína," komentoval situaci v jiném interview.

Zmutovaný kmen zjištěný v Anglii odhalilo Nizozemsko při namátkové kontrole starších případů ve vzorku odebraném na začátku prosince. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla mutace zjištěna i v Dánsku a v Austrálii.

Zdroje: