Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování karanténa

Čechy čeká v Polsku bez testu či očkování karanténa
Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny. | zdroj: Profimedia

Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny proti nemoci covid-19. Podle polských médií o tom dnes informoval polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci, na níž oznámil zpřísnění restrikcí kvůli třetí vlně šíření koronaviru v Polsku.

„Každý test - ať antigenní či PCR - je platný,“ odpověděl ministr podle televize TVN 24 na otázku, jaký test bude vyžadovaný při překračování jižní hranice Polska. Ministr přitom hovořil o „osobách překračujících hranici“ a také o „lidech vracejících se z Čech a Slovenska“. Už dříve tento týden Varšava oznámila, že vakcinaci proti covid-19 uznává pouze v případě látek schválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Nová zostření, platná od soboty, si vynutil prudký nárůst nových případů nákazy koronavirem v Polsku. „Máme před sebou dobu, kdy se bude rozvíjet třetí vlna pandemie,“ řekl Niedzielski podle listu Gazeta Wyborzca.

„Bohužel, situace nevypadá dobře. Nová zostření budou platit od soboty. Možná ještě dříve. Není na co čekat,“ přesvědčoval ministr již v ranním rozhlasovém rozhovoru.

Nově bude v Polsku zakázáno namísto roušek či respirátorů používat plastové štíty, kukly, šátky, šály či jiné náhražky. Další restrikce se dotknou oblasti u Viselského zálivu a u Mazurských jezer na severu Polska, kde momentálně panuje s infekcí v zemi nejhorší situace. Budou tam muset zavřít hotely a nákupní střediska, kina, divadla, muzea, galerie, bazény či tenisové kurty. I žáci prvních tří tříd se budou moci učit jen dálkově. Úřady uvažují o přesunutí maturit. Stejná opatření čekají i další regiony, pokud se v nich bude rychle šířit nákaza, dodala Gazeta Wyborcza.

Informace o vstupu do Polska na svých stránkách průběžně aktualizuje české velvyslanectví ve Varšavě.

Na dotaz ohledně Velikonoc Niedzielski podle TVN 24 odpověděl, že vláda zatím se nic konkrétního nechystá, ale má v úmyslu zmírnit opatření, pokud k tomu bude prostor. Vláda podle ministra postupovala odvážně při uvolňování restrikcí, teď však musí udělat půl kroku zpět.

Velikonoce jsou pokládány za největší katolický svátek. K tomuto vyznání se hlásí i velká většina Poláků.

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že během uplynulého dne přibylo více než 12.000 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie se nakazilo téměř 1,7 milionu z přibližně 38 milionů obyvatel Polska.

Zdroje: