Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Americký plán o rozvoji infrastruktury schválila Sněmovna reprezentantů

Americký plán o rozvoji infrastruktury schválila Sněmovna reprezentantů
vojice projednávaných návrhů tvoří kostru domácích plánů prezidenta Bidena, který vyzval všechny kongresmany, aby je podpořili | zdroj: Profimedia

Americkou sněmovnou reprezentantů prošel v pátek pozdě večer místního času plán o rozvoji infrastruktury ve výši jeden bilion dolarů (21,8 miliardy Kč).

Jedná se o menší ze dvou výdajových balíků prosazovaných prezidentem Joem Bidenem. Na plánu se už dohodli demokraté a republikáni v Senátu a nyní ho musí podepsat prezident.

Hlasování o sadě sociálních a ekologických programů v celkovém objemu 1,85 bilionu dolarů, jež chtělo vedení demokratů prosadit dnes, bylo nakonec odloženo. Na druhou kolej bylo odsunuto poté, co umírněnější demokraté požadovali o nestranný odhad nákladů na toto rozsáhlé opatření od Rozpočtového úřadu Kongresu (CBO).

O průlom se postaral Biden, který kvůli vyjednávání odložil cestu do dovolenkového sídla na Rehoboth Beach, a vedoucí představitelé Sněmovny reprezentantů. Umírnění zákonodárci později souhlasili s podporou tohoto návrhu zákona, pokud budou odhady CBO v souladu s předběžnými čísly, která poskytli analytici. Hlasovat by se o něm mělo v týdnu od pondělí 15. listopadu.

Výměnou za to progresivní křídlo souhlasilo s tím, že podpoří opatření týkající se infrastruktury, které několik měsíců blokovalo ve snaze vyvinout tlak na umírněné, aby podpořili opatření týkající se sociální oblasti a životního prostředí.

Balík zaměřený na infrastrukturu dolní komorou prošel v poměru 228 ku 206 hlasů. Pro hlasovalo i 13 veskrze umírněných republikánů. Proti se postavilo šest demokratů z progresivního křídla, například Alexandria Ocasiová-Cortezová.

Dvojice projednávaných návrhů tvoří kostru domácích plánů prezidenta Bidena, který dnes vyzval všechny kongresmany, aby je podpořili. Oproti původním prezidentovým představám jsou však oba balíky ve své současné podobě výrazně méně ambiciózní.

Objem plánovaných investic do infrastruktury během složitých vyjednávání v Senátu spadl na zhruba bilion dolarů, aktuální cenovka u sociálního a ekologického plánu zase odpovídá přibližně polovině původní částky navrhované Bílým domem.

Zdroje: