Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Brusel rozhodl: Dotaci na výrobní linku Penamu neproplatíme

Brusel rozhodl: Dotaci na výrobní linku Penamu neproplatíme
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko dalo na stavbu linky na výrobu toastového chleba v pekárně společnosti Penam. Ta je součástí holdingu Agrofert. České úřady zatím po firmě dotaci vymáhat nebudou.

Penam patří Agrofertu od roku 2004. Majitelem byl premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, později firmu vložil do svěřenských fondů.

Brusel své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že projekt nebyl inovativní, informoval iROZHLAS.cz. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ale firma na unikátnosti linky trvá. O výsledku prověřování nemá žádné informace, nikdo s firmou žádné řízení nevedl a nekontaktoval ji. "Nikdo nás ani nekontaktoval s tím, že bychom měli cokoli vracet. Rozhodně se k tomu ani nechystáme," prohlásil Hanzelka.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), jehož úřad je za dotační projekt odpovědný, se na dotaz serveru k auditnímu řízení nevyjádřil s tím, že k tomu nemá žádné informace.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ale potvrdila, že její úřad dostal auditní zprávu, podle níž EK neproplatí dotaci na novou toastovou linku v Pekárně Zelená louka. Nicméně vrácení peněz nebudou české úřady podle ní zatím vymáhat. Ministryně to odůvodnila tím, že zatím nemají oficiální překlad do češtiny a poté, co přijde, je tříměsíční lhůta na vypořádání se s podněty, které zpráva EK obsahuje. Současně nevyloučila to, že se Česko proti verdiktu odvolá. Tím se termín opět prodlouží.

Že projekt Penamu na linku na toastový chleba nebyl inovativní, potvrdily podle bruselských úředníků tři nezávislé posudky, které se zmiňují v aktuálním rozboru ke střetu Babišových zájmů zaslaném v říjnu do Prahy. "Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj," napsal Brusel. České úřady podle něj mají projekt Penamu zrušit.

Firma trvá na tom, že dodržela podmínky pro získání dotace, pochybení podle Hanzelky nezjistila ani kontrola ministerstva průmyslu a obchodu. "Technologie obsahuje unikátní přírodní pšeničný kvas, vakuové hnětení těsta a 'clean room' pro ultra čisté výrobní prostředí," vysvětlil mluvčí. Výsledkem jsou podle něj zdravější, vláčnější a chutnější toasty bez konzervantů.

Podle webu žádala Pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro továrnu v Herinku u Prahy před pěti lety, výběrem ministerských úředníků prošla jen těsně. Projekt zdravějších a chutnějších toastů bez konzervantů získal 65, respektive 63 bodů a minimum bylo 60. Penam tak peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba získal z české státní pokladny. Evropská komise loni v prosinci projekt vyhodnotila jinak, podle nezávislých expertů, které oslovila, projekt nebyl inovativní, a nesplnil tedy hlavní kritérium výběru. Dali by mu maximálně 30 bodů.

Zdroje: