Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022., Svátek má Květoslava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Britská premiérka chce zmírnit vízový systém. Zemi chybí zaměstnanci ze zahraničí

Britská premiérka chce zmírnit vízový systém. Zemi chybí zaměstnanci ze zahraničí
Británii chybí hlavně zahraniční zaměstnanci v pohostinství. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Britská premiérka Liz Trussová plánuje zásadní revizi vízového systému. Doufá, že tento krok pomůže v Británii vyřešit akutní nedostatek pracovních sil v klíčových průmyslových odvětvích, napsal list Financial Times (FT).

Premiérka se podle ekonomického deníku plánuje vzepřít některým svým - jak řekla protiimigračním - vládním kolegům a navrhnout změny, které by zaměstnavatelům v Británii umožnily přijmout více zaměstnanců ze zahraničí. Mimo jiné by se mohl například zmírnit požadavek, který se týká znalosti angličtiny v některých odvětvích.

Na dotaz, zda budou na seznam osob, kteří mohou do země přijet, přidána další povolání, ministr financí Kwasi Kwarteng BBC řekl, že nyní se tímto tématem zabývá ministr vnitra. „Ministr vnitra k tomu v příštích týdnech vydá prohlášení,“ dodal Kwarteng.

Britská vláda má podle FT v plánu také zrušit omezení týkající se počtu sezonních pracovníků, kteří mohou přijet ze zahraničí, aby v Británii pracovali v zemědělství.

Podle průzkumu z letošního srpna po brexitu prudce klesl počet občanů Evropské unie, kteří se stěhují do Británie. Dramatický pokles migrace ze států EU tvrdě zasáhl zejména britské pohostinství.

I když brexit podle výzkumu organizace Migration Observatory (MO) při Oxfordské univerzitě a skupiny nezávislých odborníků ReWage zhoršil chronický nedostatek pracovních sil v Británii, nebyl jeho jedinou příčinou. K vysokému počtu volných pracovních míst v Británii přispěla podle výzkumu i pandemie, předčasný odchod do důchodu osob starších 50 let, vysoká úroveň zaměstnanosti v celé Evropě a nedostatek pracovních sil v mezinárodním měřítku.

Zdroje: