Brexit vyvolá v Evropě vlnu nacionalismu, bojí se Sobotka

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 18. 2. 2016 16:11) - Aktuality autor: roj

V momentě, kdy se nepodaří dohodnout s Velkou Británií a ta tak vystoupí z Evropské unie, zvedne se po celé unii vlna nacionalismu. Uvedl to před čtvrtečním summitem Evropské rady premiér Bohuslav Sobotka s tím, že se obává dominového efektu.

Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka,zdroj: Profimedia.cz

Británii čeká referendum o vystoupení z EU a její premiér David Cameron se před ním snaží v osmadvacítce vyjednat balíček reforem. Zatím na něm ale není shoda, i když summit v Bruselu začne už dnes odpoledne. Podle průzkumů nyní v Británii převažují odpůrci setrvání v unii.

V případě, že se Britové nakonec rozhodnou z EU vystoupit, mluví se o tom, že by se z Británie mohlo oddělit Skotsko, které je výrazně více proevropské.

"Samozřejmě, že jednou z alternativ je další štěpení Velké Británie. Já si myslím, že by to v zásadě byla taková vlna, která by prošla Velkou Británií, ale prošla by i Evropou, protože v Evropě máme různé regiony, které úplně nejsou spokojeny se svým postavením v rámci jednotlivých států," řekl ke svým očekáváním Sobotka, který z dalších regionů zmínil španělské Katalánsko.

"Já se obávám dominového efektu, to znamená, pokud by Velká Británie vystoupila, tak reakcí bude určitá vlna nacionalismu a separatismu, který se přežene objektivně celou Evropou. Ta vlna bude rovněž zcela objektivně podpořena náladami, které vyvolává migrační krize," konstatoval také ministerský předseda. Pro některé státy unie by to podle něj byla velká zátěž.

Sobotka dále vyjádřil přesvědčení, že současné debaty v EU jsou výsledkem britského vnitropolitického problému, do něhož byla bohužel osmadvacítka zatažena.

"Kdybych měl právo hlasovat v referendu, tak bych hlasoval pro to, aby Británie zůstala v Evropské unii," podotkl také.

Poslední návrh dohody Evropské unie s Británií ale už podle premiéra obsahuje pozitivní posuny. "Ten poslední návrh... už vychází vstříc některým požadavkům, které jsme zveřejnili v pondělí na jednání Visegrádu," uvedl Sobotka.

"Ten posun je spíše pozitivním směrem, nicméně není to zatím ještě dostatečné," dodal premiér.

Podle něho hlavy států a vlád v Bruselu čeká složitá diskuse.

Tagy: Česko Velká Británie zahraničí domácí Evropská unie summit EU Brexit

Zdroje: ČTK