Čechy už pracující v Británii ochráníme, slibuje vláda

- Aktuality autor: von

Změny, které požaduje Velká Británie po EU, se nesmějí dotknout Čechů, kteří v této zemi pracují. Česká vláda to považuje za nepřijatelné. Premiér Bohuslav Sobotka bude hájit zájmy svých krajanů během čtvrtečního a pátečního summitu EU.

Vláda slibuje, že bude trvat na zachování podmínek pro Čechy, kteří již v Británii pracují. Ilustrační foto

Vláda slibuje, že bude trvat na zachování podmínek pro Čechy, kteří již v Británii pracují. Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Britské požadavky v souvislosti s referendem o setrvání země v EU budou na pravidelném summitu Evropské unie v Bruselu vedle migrační krize hlavním tématem. Sobotka je přesvědčen o tom, že Evropa musí ve věci najít dohodu už tento týden. "Já myslím, že k dohodě musí dojít teď na této Evropské radě," řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Británie by pak podle něj měla dost času na kampaň před referendem, v němž budou její občané rozhodovat o tom, zda setrvat v unii, či nikoliv.

Sobotka zároveň poznamenal, že situace zatím není jednoduchá, a čeká proto náročná jednání, která se podle něj mohou protáhnout na celou noc ze čtvrtka na pátek.

Neshody ohledně britských návrhů se týkají především sociálních dávek a nastavení takzvané záchranné brzdy, která by zemi umožnila dočasně omezit výplatu některých dávek. "Nechceme a nemůžeme připustit, aby se změny okamžitě dotkly lidí, kteří pracují ve Velké Británii. Musí být jasné, že se týkají jen těch, kdo nově přijdou," uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Nepřijatelné by podle Prouzy byla některá pravidla nejen pro střední Evropu, ale i pro pobaltské země, Bulharsko, Rumunsko, Španělsko a Itálii. Sobotka v úterý telefonicky hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem a výhrady visegrádské skupiny mu tlumočil. "Není možné, abychom ze dne na den změnili pravidla lidem, kteří v Británii pracují, plní si veškeré povinnosti a platí do sociálního systému," řekl Prouza.

Jedním ze sporných bodů zůstává takzvaná indexace příspěvků na děti. Občané osmadvacítky, kteří pracují v Británii, mohou dostávat příspěvky na děti, i když ty žijí v jejich domovské zemi. Návrh dohody ale počítá s tím, že by Británie mohla příspěvky snížit podle životní úrovně domovské země.

Jednání o tomto bodě může podle zdrojů ČTK hatit fakt, že se evropským institucím ani vládám nepodařilo přijít na způsob, jak omezit indexaci příspěvků na děti jen na Británii. Právo uplatnit ji by měly i další státy a bohatší by tuto možnost pravděpodobně využily. Na summitu by sice mohly deklarovat, že k indexaci nepřistoupí, ale taková prohlášení mohou být jen politického rázu a pozbýt platnosti po nástupu nových vlád.

Prioritou je podle Prouzy dohodu s Británií najít. "Udělali jsme řadu kompromisů pro to, abychom Británii v EU udrželi. My jsme už hodně ustoupili v oblastech, které se týkají vztahů zemí v eurozóně a mimo eurozónu," řekl. Podle Prouzy je proto nyní také na Británii, aby se ve své pozici posunula.

Tagy: Česko Velká Británie zahraničí domácí Češi v zahraničí Brexit

Zdroje: ČTK