Británie je pro 'nouzovou brzdu', s EU se ale zatím nedohodla

- Aktuality autor: roj

Jednání Velké Británie s Evropskou unií o omezení dívek pro ekonomické migranty se zatím příliš nepohnulo, uvedl na Twitteru britský premiér David Cameron. Předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dal k dispozici dalších 24 hodin, aby ho přesvědčil a unijní návrh upravil podle jeho představ. Podle mluvčího britské vlády ale nedělní schůzka přinesla alespoň dohodu na takzané "záchranné brzdě" na sociální dávky.

Britský premiér David Cameron (vpravo) pozval předsedu Evropské rady Donalda Tuska na jednání, ke shodě ale nedošlo

Britský premiér David Cameron (vpravo) pozval předsedu Evropské rady Donalda Tuska na jednání, ke shodě ale nedošlo,zdroj: Profimedia.cz

Že se dohodu zatím uzavřít nepodařilo, potvrdil i "prezident" Evropské unie Tusk krátce po skončení londýnské schůzky. Co k odkladu zveřejnění rámcové dohody vedlo, ale ani jeden z politiků neuvedl.

Mluvčí britské vlády ale později řekl, že se Cameron s Tuskem dohodl, že Británie může okamžitě zatáhnout za "záchrannou brzdu" na sociální dávky migrantům ze zemí Evropské unie.

Evropská komise podle mluvčího předložila text, podle nějž Británie v současnosti plní kritéria, která užití "záchranné brzdy" umožňují. Dohodu mluvčí označil za "významný průlom". Tusk podle něj plánuje předložit návrh dohody s Británií ostatním členským zemím unie v úterý.

Agentura Reuters už před schůzkou informovala, že Cameron bude požadovat silnější pravomoci k omezení přistěhovalectví z ostatních unijních zemí na ostrovy.

Cameron slíbil zreformovat vztahy Británie s EU a uspořádat referendum o setrvání své země v unii do konce příštího roku. Doufá, že dospěje k dohodě s lídry EU o reformách příští měsíc, aby se referendum mohlo konat co nejdříve.

Mnohé unijní země mají problém s britským záměrem omezit určité typy sociálních dávek lidem, kteří do Británie přišli z jiných zemí EU. Původní plán Londýna předpokládal, že by na ně měli nárok jen ti, kdo v Británii pobývají alespoň čtyři roky. Takový postup ale jako diskriminační odmítla řada zemí včetně České republiky.

Protinávrhem Bruselu se stala "záchranná brzda" umožňující v případě enormního tlaku na sociální systém omezit počet přistěhovalců z dalších zemí osmadvacítky. Podle Camerona tento návrh sice představuje pokrok, ale stále není dostatečný. Proto je nutné jej posílit.

"Nouzová brzda" by měla podle zdroje Reuters zůstat zatažená, dokud se problém nevyřeší, a také by měla být jen přechodným opatřením před vytvořením stálého mechanismu.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie uprchlická krize Brexit

Zdroje: ČTK