Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 6°C Skoro zataženo

'Prezident' EU zveřejnil návrh dohody s Británií. Je to pokrok, kvituje Cameron

2. 2. 2016 – 15:48 | Zpravodajství | roj

'Prezident' EU zveřejnil návrh dohody s Británií. Je to pokrok, kvituje Cameron
Pokrok, prohlásil britský premiér David Cameron (vlevo) na dopis předsedy Evropské rady Donalda Tuska | zdroj: Profimedia

Návrh dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií, který má do budoucna definovat vzájemný vztah, je na světě. Zveřejnil ho stálý předseda Evropské rady Donald Tusk, který ho považuje za dobrý základ ke kompromisu. Britský premiér David Cameron uvedl, že dokumenty, jimiž se bude ještě v únoru zabývat summit EU, znamenají pokrok, ale "ještě to není úplně ono". Oba politici tak ještě očekávají další tvrdá jednání. 

V oblasti volného pohybu osob je nutné plně respektovat stávající unijní smlouvy, zdůraznil dnes Tusk. Podle návrhu by tak měla Evropská komise navrhnout nová pravidla ustavující mechanismus "záchranné brzdy".

To by členské zemi umožnilo reagovat na výjimečnou situaci spojenou s příchodem velkého množství pracovních sil z jiných států osmadvacítky.

Ve chvíli, kdy by jejich počty například příliš zatěžovaly sociální systém, mohl by nově příchozím za určité období být až na čtyři roky omezen přístup k určitým sociálním dávkám.

Mezi dokumenty, které Tusk zveřejnil, je přitom také návrh vyjádření Evropské komise, podle které podobná "výjimečná situace" v Británii existuje už nyní. Za onu brzdu by tedy mohl Londýn zatáhnout okamžitě.

Návrh ukazuje na pokrok

"Návrh dokumentu EU o nové definici vztahů ukazuje skutečný pokrok ve všech čtyřech oblastech, v nichž Velká Británie potřebuje změny, ale je na tom ještě třeba pracovat," napsal Cameron na Twitteru krátce po zveřejnění návrhu.

Premiérova mluvčí podle agentury Reuters následně uvedla, že návrhy pomůžou Británii kontrolovat imigraci a v případě všeobecné shody budou právně závazné. O detailech, ale také o době, po kterou budou moci omezení spouštěná brzdou platit, budou podle Tuska muset ještě jednat přímo šéfové států a vlád unie. 

"Tento text, pokud s tím budou souhlasit všechny členské státy, je sám o sobě mezinárodněprávní rozhodnutí, které je právně závazné a nezvratné," řekla Cameronova mluvčí novinářům. "Návrhy v oblasti imigrace a sociálního zabezpečení nám umožní lepší kontrolu migrace z EU," dodala.

Součástí legislativních změn v této oblasti má být také nová úprava ztěžující zneužívání přídavků na děti a "export" těchto dávek z Británie do jiných zemí osmadvacítky.

Rozhodne se ještě v únoru?

"Být, či nebýt spolu, to je otázka, kterou musí zodpovědět nejen Britové v referendu, ale také 27 ostatních členů EU v příštích dvou týdnech," upozornil dnes Tusk.

Některé členské země unie měly od počátku velký problém právě s britskou snahou omezit možnost pracovníků z jiných států EU čerpat některé britské sociální dávky. Kompromisem, v zásadě přijatelným i pro Česko, má být právě ona záchranná brzda.

"Není dohodnuto nic, dokud není dohodnuto vše," zdůraznil v dopise Tusk. Je však prý přesvědčen, že společné zájmy zemí unie jsou silnější než to, co je dělí.

Britský vládní zdroj blízký jednání s Bruselem podle Reuters řekl, že Londýn je přesvědčený o tom, že může s partnery v EU dosáhnout přijatelné dohody, aby Brity přesvědčil setrvat v unii na základě dnes zveřejněných nových dohod. "Ještě to není úplně ono, ale jsme si docela jistí, že je to možné," uvedl nejmenovaný činitel.

Pokud se Cameronovi podaří dosáhnout s ostatními vedoucími představiteli unijních států dohody o reformě vztahů na nadcházejícím únorovém summitu, očekává se, že v červnu uspořádá referendem, v němž budou Britové rozhodovat o setrvání nebo odchodu z EU.

Co říkají Tuskovy návrhy

Hlavní z materiálů předložených dnes Tuskem, právně závazné "Rozhodnutí hlav států a vlád" by mělo ostatně začít platit až poté, co britská vláda Brusel informuje o rozhodnutí země v unii setrvat.

Unijní summit by měl podle návrhů také potvrdit princip vzájemného respektu mezi zeměmi, které jsou členy eurozóny a těmi, které se součástí měnové unie stát nechtějí.

Počítá se proto předběžně se vznikem mechanismu, který - ačkoliv by dával státům mimo euro potřebné záruky - by zároveň neznamenal jejich veto nad eurozónou. Umožnil by ale třeba žádat, aby věci týkající se eurozóny projednával summit celé EU.

Také v této oblasti ale detaily budou muset domluvit až přímo lídři zemí unie, poznamenal dnes Tusk.

Návrhy také vycházejí vstříc britskému požadavku na větší roli národních parlamentů. Pokud si jich to bude přát dostatečné množství, mohly by za určitých podmínek dosáhnout toho, že se členské země zcela přestanou zabývat konkrétním legislativním návrhem z dílny Evropské komise.

Poslední oblast dnešních Tuskových návrhů má uspokojovat britskou snahu posílit konkurenceschopnost osmadvacítky.

Diplomaté členských zemí budou o dnešních Tuskových návrzích diskutovat v pátek s cílem uzavřít dohodu na únorovém unijním summitu.

Předchozí článek

Autobazary přicházejí s novým typem financování ojetin

Následující článek

Tajemný virus zika: Další egyptská rána pro Latinskou Ameriku