Brexit ohrožuje britské potravináře, ukazuje průzkum. Jsou závislí na práci imigrantů

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Téměř polovina podniků působících v britském potravinářském sektoru tvrdí, že jejich pracovníci pocházející z Evropské unie uvažují o odchodu kvůli nejistotě kolem brexitu. To by těžce zasáhlo třetinu podnikatelských aktivit sektoru, vyplývá z průzkumu federace potravinářského průmyslu.

Brexit děsí britské potravináře, lidé z pevninské Evropy i z pozic v supermarketech a restauracích

Brexit děsí britské potravináře, lidé z pevninské Evropy i z pozic v supermarketech a restauracích,zdroj: Profimedia.cz

Potravinářský sektor má velký podíl na britském zpracovatelském průmyslu a na imigrantech je vysoce závislý. Až dosud se však debaty kolem dopadu britského odchodu z EU v tomto směru točily jen kolem automobilového a leteckého sektoru, upozorňuje agentura Reuters.

Podle průzkumu nazvaného "z pole na vidličku", kterého se účastnilo 627 společností, už z firem odešlo 31 procent zaměstnanců z pevninské Evropy. A potencionální odchod dalších hlásí 47 procent producentů potravinového řetězce, tedy zemědělských podniků, zpracovatelů potravin, supermarketů i restaurací.

Reuters nicméně podotýká, že dopad brexitu na pracovní trh je zatím poměrně nejasný. Podle oficiálních údajů se ve druhém čtvrtletí zvýšil počet britských zaměstnanců pocházejících z pevninské Evropy o 1,6 procenta, což je nejslabší růst za sedm let. Zhruba pětina z dvou milionů Evropanů pracujících v Británii je zaměstnána právě v potravinářském sektoru.

Jeho představitelé poukazují na to, že nedostatek pracovních sil bude mít vážný dopad na dostupnost i ceny potravin na britském trhu. Podle šetření se 36 procent společností obává, že bez imigrantů z Evropy bude jejich činnost ochromena.

Premiérka Theresa Mayová nedávno řekla, že vláda zaručí práva občanům EU, kteří v Británii již žijí, detaily budoucího imigračního systému jsou však stále nejasné. Federace potravinářského průmyslu vyzývá vládu, aby zaručila práva státních příslušníků z celé Evropské unie. Jak prohlásil šéf federace Ian Wright, je jen otázkou času, než se ze stávající nejistoty stane nevratný fakt.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie Potravinářství pracovní migrace společnosti a firmy Brexit

Zdroje: ČTK