Aktualizováno: Bratislavský soud zamítl Babišovu žalobu ohledně jeho evidence u StB
Bratislavský krajský soud dnes v obnoveném líčení zamítl žalobu nynějšího šéfa hnutí ANO a bývalého českého premiéra Andreje Babiše, že je neoprávněně veden v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB jako agent.
(AKTUALIZOVÁNO, 11:20) Soud svůj verdikt v souladu s dřívějším rozhodnutím ústavního soudu zdůvodnil tím, že žalovanou stranou ve sporu nemá být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Předseda tříčlenného senátu krajského soudu ve zdůvodnění vysvětlil, že žalovat by bylo třeba slovenské ministerstvo vnitra.
Vůči verdiktu krajského soudu se již nelze odvolat, je ale možné využít mimořádný opravný prostředek. Babiš spolupráci s StB opakovaně popřel.
Babiš v souladu s dřívější praxí slovenských soudů v roce 2012 zažaloval ÚPN, který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB. Ústavní soud ale před pěti lety, kdy zrušil dřívější verdikty krajského i nejvyššího soudu ve prospěch Babiše, zmíněné pravidlo prolomil. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo má být žalovanou stranou.
V roce 2019 pak ústavní soud zrušil ještě jiné verdikty krajského i nejvyššího soudu, které naopak Babišovu žalobu ve zmíněné kauze zamítly; příslušný senát to zdůvodnil tím, že obecné soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovaným.
Právě řešení této otázky a nikoliv samotné oprávněnosti evidence Babiše v dokumentech StB bylo hlavním tématem, kterým se nyní krajský soud v Bratislavě zabýval.
Archivní dokumenty tvrdí, že Babiš se v roce 1980 stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.
U soudu vypovídali i další někdejší příslušníci StB. Před pěti lety ale ústavní soud uvedl, že zmínění svědkové měli být zproštěni mlčenlivosti již v líčení před okresním soudem; soud také zpochybnil věrohodnost bývalých příslušníků StB coby svědků.
Andrej Babiš prohrál, v jeho prezidentské kampani jej dál můžeme oslovovat jako agenta StB Bureše.
— NEOVLIVNICZ (@NEOVLIVNICZ) June 14, 2022
Slovenský soud právě zamítl jeho žalobu na vymazání z evidence konfidentů tajné komunistické policie.https://t.co/QbS9ZmzFqh pic.twitter.com/i5tSjrTcDL
(08:34, původní zpráva) Bratislavský krajský soud dnes na veřejném líčení projedná případ žaloby nynějšího šéfa hnutí ANO a bývalého českého premiéra Andreje Babiše. Ten se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Není vyloučeno, že soud také vynese verdikt.
Zmíněnou žalobou se slovenské soudy zabývají od roku 2012. Dva pravomocné verdikty v kauze, jeden v Babišův prospěch a druhý v jeho neprospěch, slovenský ústavní soud postupně zrušil.
Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.
Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu kromě jiného rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje.
Babiš chce spor o evidenci u StB zvrátit ústavní stížností. Slovenský ústavní soud sdělil, že stížnost přijal k dalšímu řízení. https://t.co/dNaAGKKKdx pic.twitter.com/GFJ7wMfG8F
— Poslední skaut™ (@Posledniskaut) May 27, 2019
Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě ÚPN. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo ÚPN měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |